مدیریت خدمات بهداشتی ودرمانی

آشنایی با رشته مدیریت خدمات بهداشتی ودرمانی وتازه ترین اخبار ومقالات پژوهشی

اتلاف وقت بيماران در خلاء نوبت‌دهي آن‌لاين بيمارستان‌هاي دولتي

اتلاف وقت بيماران در خلاء نوبت‌دهي آن‌لاين بيمارستان‌هاي دولتي
بيماران مراجعه كننده در بيمارستان‌هاي دولتي معمولاً به علت نداشتن سيستم نوبت‌دهي آن‌لاين در اين مراكز مجبورند از ساعات قبل از صبح هر روز براي نويت دهي مراجعه كنند يا با پذيرش بيمارستان‌ها تماس بگيرند كه به دليل بالابودن تماس‌ها خط تلفن‌ها آنها نيز معمولاً مشغول است.

سلامت نیوز: بيماران مراجعه كننده در بيمارستان‌هاي دولتي معمولاً به علت نداشتن سيستم نوبت‌دهي آن‌لاين در اين مراكز مجبورند از ساعات قبل از صبح هر روز براي نويت دهي مراجعه كنند يا با پذيرش بيمارستان‌ها تماس بگيرند كه به دليل بالابودن تماس‌ها خط تلفن‌ها آنها نيز معمولاً مشغول است.

به گزارش فارس، سيستم نوبت‌دهي آنلاين كه در حال حاضر در 3 بيمارستان دولتي شهيد هاشمي‌نژاد، فارابي و شهداي يافت‌آباد و بيمارستان ميلاد راه‌اندازي شده است مورد استقبال و رضايت بيماران قرار دارد و بيماران با استفاده از اين سيستم به كمك تلفن و اينترنت مي‌توانند نوبت بگيرند و ديگر نيازي به مراجعه به بيمارستان براي نوبت گرفتن نيست.

البته نوبت‌گيري به كمك تلفن در برخي از اين بيمارستان‌ها كمي زمان مي‌برد و فرد بايد حداقل چند بار اشغال‌بودن خط را تحمل كنند و پس از اتصال، بين 4 تا 8 دقيقه پشت نوبت انتظار قرار گيرد و پس از آن نوبت مورد نظرش را در وقتي كه اپراتور تعيين مي‌كند دريافت كند.

از طرف ديگر يكي از مشكلات بيمارستان‌هاي دولتي نوبت‌دهي‌هاي طولاني است به طوري كه اغلب مراجعان به بيمارستان‌هاي دولتي از انتظار طولاني براي درمان بيماري خود گله‌مند هستند كه شايد اين سيستم تا حدودي بتواند اين مشكل را حل كند.

در تماس خبرنگار فارس با بيمارستان‌هايي كه خط نوبت‌دهي آن‌لاين يا تلفن گويا دارند. نوبت‌دهي‌ها معمولاً بدون انتظار يا با انتظار 8-7 دقيقه‌اي پشت تلفن همراه بود و نوبت‌ها با فاصله‌زماني بين 4 تا 12 روز داده مي‌شد.

همچنين در تماس با تلفن گوياي بيمارستان فارابي با شماره 55421080، سيسم اعلام كرد كه با توجه به ازدحام بيماران و فوق‌تخصصي‌بودن بيمارستان فارابي بهتر است بيماران براي درمان بيماري‌هاي ساده چشمي به اين بيمارستان مراجعه نكنند و در صورتي كه بيماري چشمي توسط پزشك خارج از بيمارستان تشخصي داده شده است درمان سريع‌تر صورت مي‌گيرد

تلفن گوياي بيماران فارابي اعلام كرد: براي بيماري‌هاي آب سياه، آب‌مرواريد، بيماري‌هاي پلك، مجاري اشكي، شبكيه، قرنيه، انحراف چشم، ناخنك، گل‌مژه، كنترل چشم نوزادان نارس زير 40 روز و خدمات ليزر وقت داده مي‌شود.

*مديريت بهينه در برخي بيمارستان‌هاي دولتي لحاظ نمي‌شود

حسينعلي شهرياري، رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در اين مورد به خبرنگار بهداشت و درمان فارس مي‌گويد: در برخي بيمارستان‌هاي دولتي مانند فارابي سيستم مديريت بهره‌وري اجرا مي‌شود يعني هم تعرفه‌هاي دولتي رعايت مي‌شود و هم پزشكان درآمد معقولي دارند.

وي مي‌افزايد: اما در برخي بيمارستان‌ها تعداد بيماراني كه در نوبت هستند زياد است. در برخي بيمارستان‌ها پزشكان هم در بخش خصوصي و هم در بخش دولتي كار مي‌كنند و در برخي بيمارستان‌ها هم مديريت بهينه لحاظ نمي‌شود. مطالبات پزشكان را به موقع نمي‌دهند و به همين علت در بين پزشكان نارضايتي هست.

شهرياري ادامه مي‌دهد: به علت همين مشكلات، انگيزه‌ پزشكان براي فعاليت در بخش خصوصي بيشتر و در بخش دولتي انگيزه كاري كمتر است در حالي كه در بيمارستان‌هاي دولتي معمولاً عمل‌هاي سخت و وقت‌گير انجام مي‌شود ولي در بخش خصوصي عمل‌هاي ساده‌تر انجام مي‌شود.

وي تصريح مي‌كند: شايد مهمترين علت، تمام‌وقت‌نبودن پزشكان در بيشتر بيمارستان‌هاي دولتي است. البته در بيمارستان‌هايي كه هم پزشكان تمام‌وقت وجود دارند اگر كيفيت اعمال جراحي و ويزيت بيماران بررسي شود مشاهده مي‌شود كه با پزشكان پاره‌وقت خيلي تفاوت دارد و با اينكه پزشكان پاره‌وقت يك سوم يا يك‌دوم وقت پزشكان تمام‌وقت را مي‌گذارند ولي تعداد اعمال جراحي و ويزيت آنها شايد به يك پنجم يا يك‌ششم هم نرسد.

شهرياري مي‌گويد: بايد به سمتي برويم كه رضايت پزشكان را بالا ببريم و پرداخت‌ها را به موقع انجام دهيم و براي آنها انگيزه ايجاد كنم.

نوبت‌دهي آن‌لاين هنوز در بيمارستان‌هاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي راه‌اندازي نشده است

مسعود ياوري، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي مي‌گويد: نوبت‌دهي به سبك تلفني و كامپيوتري در واقع هنوز در بيمارستان‌هاي تحت پوشش اين دانشگاه عملياتي نشده است گرچه قابليت نوبت‌دهي بيمار از طريق مركز تلفن در بيمارستان 15 خرداد و برخي بيمارستان‌ها وجود دارد.

وي مي‌افزايد: برخي مراكز از دستگاه‌هاي نوبت‌دهي كه در بانك‌ها وجود دارد استفاده مي‌كنند و فعلاً مراجعات و نوبت‌دهي‌ها به صورت حضوري است كه اميدواريم با وجود سيستم HIS بيمارستان‌ها اين موضوع عملياتي شود.

ياوري با بيان اينكه بيشتر بيماران بيمارستان‌هاي تحت پوشش اين دانشگاه از شهرستان‌ها مراجعه مي‌كنند تصريح كرد: اين برنامه و عملياتي‌شدن آن موجب كاهش رفت و آمد مي‌شود كه اميدواريم امسال تعدادي از اين بيمارستان‌ها را عملياتي كنيم.

وي درباره وقت‌هاي طولاني در برخي بيمارستان‌ها نيز ادامه مي‌دهد: نوبت‌دهي‌هاي چند ماهه بيشتر به خاطر يك رشته خاص و يك پزشك خاص است ولي به جز چند رشته محدود مانند روماتولوژي، جراحي اعصاب، گوش، حلق و بيني و كليه اطفال نوبت‌دهي‌هاي طولاني نداريم و اين چند رشته هم بيشتر يا به خاطر يك پزشك خاص يا كمبود فضا و هيئت علمي تمام وقت يا به علت طولاني بودن زمان عمل برخي از آنها مانند گوش، حلق و بيني است.

*مردم از سيستم نوبت‌دهي آن‌لاين استقبال كردند

جواد معظمي، مدير درمان دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز در اين باره مي‌گويد: در حال حاضر 2 بيمارستان هاشمي‌نژاد و شهداي يافت‌آباد تحت پوشش اين دانشگاه اين سيستم را دارند و با توجه به اينكه بيمارستان شهداي يافت‌آباد در منطقه‌اي است كه شايد به نظر برسد مردم كمتر به آن توجه داشته باشند ولي عملاً اين موضوع خيلي خوب بوده است و مردم نوبت مي‌گيرند و معطل نمي‌شوند و بايد اين موضوع گسترش پيدا كنند.

وي مي‌افزايد: وقت‌‌دهي طولاني به خاطر اين است كه زمان فعاليت مراكز سرپايي محدود است و از طرفي بيماران هم به صورت حضوري مراجعه مي‌كنند و هم عده‌اي از اين طريق سيستم وقت مي‌گيرند به همين علت با حجم بسيار بيشتري از مراجعه كنندگان مواجه مي‌شويم.

وي ادامه داد:البته بيماران اورژانسي كه هر زماني بيايند بايد وقت داده شود ولي درباره بيماري‌هاي غير اورژانس طبيعي است كه ظرفيت‌ها محدود باشد.

معظمي تصريح مي‌كند: نمي‌توان قول داد كه اين سيستم را در چند بيمارستان در امسال راه‌اندازي كنيم چرا كه نياز به يكسري برنامه‌هاي نرم‌افزاري دارد. برنامه اين است تا آنجا كه ممكن است اين خدمات را گسترش دهيم.

از بين بيمارستان‌هاي تابعه دانشگاه علوم پزشكي تهران فقط بيمارستان فارابي داراي اين سيستم است كه البته مسئولان معاونت درمان اين دانشگاه در اين زمينه حاضر به پاسخگويي نشدند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور 1389ساعت 17:34  توسط سید مسعود موسوی  | 

بيانيه پاياني اولين كنگره بين المللي مديريت بيمارستان

بيانيه پاياني  اولين كنگره بين المللي مديريت بيمارستان

1- تفويض اختيارات مديريتي در همه ابعاد سازمان بيمارستان به طور يكپارچه همراه با زمينه سازي جهت پاسخگويي، متناسب با اختيارات واگذار شده
2- تدوين آيين نامه انتصاب و ارتقاء رؤْسا و مديران بيمارستان با هدف ايجاد شرايط قابل مقايسه با مسيرهاي رشد و ارتقاء اعضاي هيأت علمي براي مديران بيمارستان و گره زدن رشد فردي مدير با ارتقاء خدمات بيمارستان تحت مديريت او
3- تعريف و اجراي دوره هاي آموزشي كوتاه مدت، پودماني و رسمي جهت مديران بيمارستاني كشور و منوط شدن ارتقاء مديران به گذراندن دوره هاي خاص تعريف شده و تقويت رشته هاي موجود
4- اجراي كامل طرح تمام وقت شدن اعضاي هيأت علمي دانشگاه ها و متخصصين علوم پزشكي در بيمارستان ها
5- باز طراحي ساختار و تشكيلات توسعه يافته با هدف زمينه سازي براي حضور متخصصان و كارشناسان حوزه مديريت و سازمان در بيمارستان هاي كشور
6- ايجاد سامانه اي جهت مديريت دانش و تجارب مديريت بيمارستاني كشور به منظور ثبت و نگهداري تجارب و دانش بومي مديريت، توليد شده در بيمارستان هاي داخل كشور و توزيع و اشاعه آن در بين ساير علاقمندان و مديران نظام سلامت
7- بستر سازي جهت اجراي مدل تعالي سازمان (EFQM ) در بيمارستان هاي كشور به منظور توجه به همه ابعاد سازمان بيمارستان و عارضه يابي و كمك به تعريف و اجراي پروژه هاي بهبود و تحول
8- راه اندازي دبيرخانه دائمي كنگره بين المللي مديريت بيمارستاني در مركز توسعه مديريت و تحول اداري

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم مرداد 1389ساعت 0:25  توسط سید مسعود موسوی  | 

عدالت در نظام سلامت


وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي:

اجراي عدالت در سلامت در گروه همكاري‌هاي بين‌بخشي است

بسياري از عوامل تاثيرگذار بر عدالت در سلامت در خارج از حيطه اختيارات نظام سلامت است و ما بايد برنامه‌هاي خود را با مشاركت سازمان‌ها و وزارت خانه‌هاي مرتبط شكل دهيم.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در گفتگو با (وب‌دا) دكتر وحيد دستجردي با بيان اين مطلب گفت: لازم است در اين زمينه نسبت به حساس‌سازي ساير وزارتخانه‌ها و ارگان‌هاي مرتبط در سطح ملي و استاني به ويژه پيامدهاي اقدامات و سياست‌هاي اتخاذ شده از جانب آنان بر سلامت تلاش كنيم.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اينكه شرايطي كه مردم در آن رشد كرده، زندگي و كار مي‌كنند همگي بر وضعيت سلامت‌شان تاثيرگذار هستند، گفت: شواهد نشان مي‌دهد كه هرچه فرد در وضعيت اقتصادي اجتماعي پايين‌تر باشد از وضعيت سلامت نامطلوب‌تري برخوردار است و بنابراين مي‌توان گفت كه در واقع يك شيب اجتماعي در سلامت وجود دارد كه از بالا به پايين طيف اقتصادي اجتماعي در حركت است و به طور كلي هر طبقه نسبت به طبقه پايين‌تر خود از وضعيت سلامت بهتر برخوردار است.

وي تصريح كرد: بهبود وضعيت سلامت و كاهش بي‌عدالتي در آن، نياز به اقداماتي وراي تمركز موجود بر روي علل فوري و بي‌واسطه بيماري‌ها دارد و خود مستلزم توجه بر روي علت‌هاي ريشه‌اي بيماري‌ها و ناخوشي‌ها است.

دكتر وحيد دستجردي با اشاره به تاكيد دين اسلام مبني بر حفظ سلامت گفت: ما به عنوان نظام سلامت نيز وظيفه خود مي‌دانيم كه در عرصه عدالت در سلامت گام برداشته و زيرساخت‌ها و ساختارهاي مورد نياز را نهادينه سازيم. موفقيت ما در عرصه بهبود سلامت و كاهش بي‌عدالتي‌ در سلامت بستگي به توجه جدي به علل اجتماعي زمينه‌اي آن دارد.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به عضويت ايران در كميسيون عوامل اجتماعي تعيين كننده در سلامت گفت: در ابتداي تاسيس اين كميسيون در سازمان جهاني بهداشت، جمهوري اسلامي ايران نيز به عنوان يكي از كشورهاي همكار در اين زمينه انتخاب شده است. اين كميسيون به منظور بهبود وضعيت سلامت جهاني و كاهش بي‌عدالتي‌ها، يك حركت جهاني را تشكيل داده و دولت‌ها تشكيلات مدني، سازمان‌هاي بين‌المللي را به مشاركت فراخوانده است.

وي با اشاره به اينكه عوامل اجتماعي تعيين كننده سلامت به حيطه‌هاي كاري وسيع‌تر و اقدامات پايدارتري نياز دارد گفت: خوشبختانه اكثريت قريب به اتفاق اين نابرابري‌ها در سلامت، ساخته دست بشر بوده و قابل اجتناب‌اند و از آن جا كه علل آنها اغلب ريشه در مسائل اجتماعي دارد، بنابراين بايد راه‌حل‌هاي اجتماعي نيز براي آنها پيدا كرد

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم مرداد 1389ساعت 15:2  توسط سید مسعود موسوی  | 

تازه ها از المپاد دانشجويان علوم پزشكي كشور

معرفی دانشگاههای برترمجاز به شرکت در آزمون گروهی دومین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور

دانشگاههای برتر مجاز به شرکت در آزمون گروهی دومین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور معرفی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب­دا) دبیر اجرایی دومین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور با اعلام این خبر گفت­: پس از پایان آزمونهای انفرادی دومین المپیاد علمی و اعلام نمره های دانشجویان شرکت کننده، دانشگاه­هایی که دانشجویان آنها در مرحله انفرادی نمره­های بیشتری را کسب کرده اند موفق به حضور در آزمون­های گروهی شدند.

دکتر محمدرضا دهقانی افزود: در بخش علوم پایه 10 دانشگاه و در بخش مدیریت و بالینی هرکدام 9 دانشگاه موفق به شرکت در آزمون گروهی شدند.

وی اظهار داشت: دانشگاه­های علوم پزشکی ارومیه، اصفهان، تهران، زنجان، شاهد، شهیدبهشتی، شیراز، گلستان، مازندران و مشهد در بخش علوم پایه آزمون گروهی خود را از صبح امروز آغاز کرده اند.

دکتر دهقانی درحوزه مدیریت دانشگاه­های علوم پزشکی اصفهان، ایران، تبریز، تهران، شاهد، شهیدبهشتی، شیراز، کرمان و مشهد و در حیطه بالینی دانشگاه­های علوم پزشکی اهواز، ارتش، اصفهان، ایران، جهرم، زاهدان، مشهد، شاهد و شهیدبهشتی را به عنوان دانشگاه­های راه یافته به آزمون­های گروهی اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه ترتیب معرفی دانشگاه­ها در این مرحله به ترتیب حروف الفبا بوده است گفت: درحال حاضر نتایج آزمون­های انفرادی به صورت ارائه نمره­های هر دانشجو اعلام شده است.

دکتردهقانی اظهار داشت: پس از برگزاری آزمون­های گروهی در دوازدهم و سیزدهم مرداد ماه، آیین اختتامیه و معرفی دانشجویان و دانشگاه­های برتر در چهاردهم مردادماه برگزار می شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم مرداد 1389ساعت 14:55  توسط سید مسعود موسوی  | 

تازه ها از المپاد دانشجويان علوم پزشكي كشور

 

 

دومین المپباد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کشور از تاریخ ۸ الی ۱۴ مرداد ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز  در حال برگزاری است   گفتنی است این المپیاد در  ۳ حیطه استدلال باليني( طب اورژانس و تروما با تاکید بر بیماریهای داخلی)   تفكر علوم پايه  سلول هاي بنيادي  ومديريت در نظام سلامت:( عدالت در نظام سلامت ) برگزار میگردد از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۳ نفر در حیطه عدالت در نطام سلامت شرکت نمودند همچنین گفتنیست اولین دوره  این المپیاد سال  گذشته به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار گردید

برای مشاهده آخرین اخبار و اطلاعات اینجا را کلیک کنید

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم مرداد 1389ساعت 10:58  توسط سید مسعود موسوی  | 

تاز ه ها از مديريت نظام سلامت

تأمين سلامت مردم با تغيير ساختار وزارت بهداشت حل نمي‌شود

نايب رئيس دوم مجلس گفت: بيمه‌هاي درماني در وزارت رفاه بيش از 6 ماه به جامعه پزشكي بدهكارند از طرف ديگر برخي وزراي بهداشت در ادوار مختلف تصور مي‌كنند مشكلات سلامت مردم با تغيير ساختار اداري و كم و زياد كردن دفاتر اداري حل مي‌شود كه تصور نادرستي است.

شهاب‌الدين صدر امروز در دوازدهمين همايش پزشكان عمومي سراسر كشور در سالن همايش‌هاي رازي تهران، افزود: 6 تا 9 ماه است كه مطالبات پزشكان، بيمارستان‌ها، داروخانه‌ها و مراكز پاراكلينيكي در سراسر كشور از سوي بيمه‌هاي پايه درماني اعم از بيمه خدمات درماني، تأمين اجتماعي و بيمه خدمات درماني نيروهاي مسلح پرداخت نشده است يعني اين بيمه‌ها حتي مطالبات اين افراد و مراكز را از چندين ماه از سال 88 پرداخت نكرده‌اند.

وي ادامه داد: بيمارستان‌هاي دولتي هم بيش از هزار ميليارد تومان از بيمه‌ها طلبكار هستند، بنابراين در حالي كه مراكز درماني و جامعه پزشكي اين همه مطالبه انباشته شده از بيمه‌هاي درماني دارند كه ناشي از ضعف مديريتي يا كمبود اعتبارات دستگاه‌هاي دولتي است شاهد اين هستيم كه گاهي مسئولان دستگاه‌هاي دولتي ناتواني و ضعف خود را به جاي اينكه از مسيرهاي قانوني حل كنند. متوجه افراد ديگري به خصوص جامعه پزشكي و بخش خصوصي مي‌كنند.

صدر اضافه كرد: سازمان‌هاي بيمه گر و دستگاه‌هاي دولتي بايد خودشان مشكلاتشان را ساماندهي كنند و به هر دليل اگر مشكل مديريتي يا اعتباري دارند؛ مسئوليت آن را به دوش ديگران نيندازند و فرافكني نكنند.

رئيس كل سازمان نظام پزشكي گفت: مشكل نظام سلامت با تغيير ساختار و كم و زياد كردن تعداد ادارات حل نمي‌شود، در حالي كه متأسفانه در ادوار مختلف بعضي از وزرا وارد اين عرصه كه مي‌شوند ساختار را تغيير مي‌دهند و ادارات را ادغام و كم و زياد مي‌كنند در حالي كه اساساً مشكل نظام سلامت مشكل ساختاري نيست.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: تا اين نوع اقدامات و تنگ نظري‌ها اصلاح نشود، مشكلات نظام سلامت باقي مي‌ماند. به بهانه توليت واحد نظام سلامت مي‌خواهند يكي از سياست‌هاي اساسي نظام را كه واگذاري امور تصدي به اصناف و سازمان‌هاي غير دولتي است را زير پا بگذارند و قانون نظام پزشكي را كه فقط 4 سال از زمان اجراي آن مي‌گذرد، را ناديده مي‌گيرند.

صدر گفت: ما نمي‌توانيم حركت قهقهرايي و رو به عقب داشته باشيم، بايد جلو برويم و پيشرفت كنيم؛ مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي بايد متوجه اين مسئله باشند و مشكلات را به دوش ديگران نيندازند و به جاي اينكه به اقتدار دستگاه خود و تمركز امور در دولت فكر كنند به اصلاح امور مديريتي و رفع مشكلات اعتباري بينديشند.

وي اضافه كرد: جامعه پزشكي در تمام سال‌هاي بعد از انقلاب هيچگاه از خدمت رساني به مردم دريغ نكرده است و امروز با در اختيار داشتن دانش پزشكي روز دنيا توسط فرزندان همين آب و خاك با وجود تحريم‌ها هيچ نيازي به اعزام بيماران به خارج نداريم، حتي در مورد مسئله مانند ماليات هم كه شاهد چالش‌هايي از سوي برخي اصناف بوديم، هيچ كس نپرسيد كه جامعه فرهيخته پزشكي با مسئله ماليات چگونه برخورد كرد و حتي اگر هم مشكلي بود چگونه بدون هياهو اين مشكلات با تلاش سازمان نظام پزشكي به نمايندگي از اين قشر فرهيخته حل مي‌شود.

رئيس كل سازمان نظام پزشكي اضافه كرد: تلاش‌هايي از سوي برخي دستگاه‌هاي دولتي براي جذب نخبگان و فرهيختگان ايراني خارج از كشور از جمله پزشكان در حال انجام است كه در جاي خود قابل تقدير است اما بايد توجه داشت كه بسياري از اين افراد شاگردان اساتيد برجسته‌اي هستند كه در تمام اين سال‌ها در داخل كشور مانده‌اند و به مردم خدمت رساني كرده‌اند و حفظ اين افراد در داخل كشور مهمترين مسئله‌اي است كه در جدب ايرانيان فرهيخته خارج از كشور موثر است.

وي همچنين از تمديد پروانه فعاليت پزشكان و اعضاي سازمان نظام پزشكي در سال آينده خبر داد و گفت: براي تمديد پروانه مطب و پروانه فعاليت اعضاي جامعه پزشكي اين افراد نيازمند امتياز بازآموزي هستند كه تلاش مي‌كنيم با برگزاري دوره‌هاي بازآموزي بزرگ مانند اين همايش و همايش‌هاي مدون ديگر در ستاد سازمان نظام پزشكي به طور هفتگي زمينه كسب امتياز آنان فراهم كنيم.

صدر اضافه كرد: تعرفه‌هاي پزشكي بخش دولتي نيز اواخر تير امسال اعلام شد پس از 4 ماه تأخير اعلام شد كه اميدواريم سازمان‌هاي بيمه‌گر هر چه زودتر نسبت به تمديد قرارداد همكاري با پزشكان بر اساس نرخ‌هاي جديد اقدام كنند.

نايب رئيس دوم مجلس شوراي اسلامي گفت: در بودجه سال 89 چند مصوبه مهم در حوزه سلامت است كه دستگاه‌هاي اجراي براي اجراي آنها بايد اقدام كنند، يكي از آنها پيگيري اجراي طرح ملي پزشك خانواده و نطام ارجاع است كه تنها راه برون رفت از مشكلات نظام سلامت است و البته در گذشته با اشكالاتي در اجرا همراه بود كه به مرور اين اشكالات با همفكري نظام پزشكي كم شده است اما سرعت اجراي اين طرح هنوز مناسب نيست.

وي افزود: مصوبه ديگر اخذ حق بيمه سلامت از آحاد مردم به ميزان 7درصد از حقوق و دستمزد است كه قطعاً ميزان آن از 12 يا 13 هزار توماني كه اكنون اخذ مي‌شود بيشتر است و اگر اين مصوبه قانوني با همكاري وزارت رفاه و وزارت بهداشت اجرا شود، بخش مهمي از مشكلات اعتباري نظام سلامت حل مي‌شود.

وي گفت: مصوبه هيئت امنايي شدن بيماستان‌هاي منتخب وزارت بهداشت كه از سال پيش بايد حداقل در هر استان در يك بيمارستان اجرا مي‌شد و با تعرفه 3.6K و اختيارات بيشتر هيئت امناي بيمارستان عملي مي‌شد. هنوز به طور كامل اجرا نشده و انتطار است وزارت بهداشت با همكاري وزارت رفاه اين مصوبه قانوني را هر چه زودتر اجرا كند.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم مرداد 1389ساعت 0:0  توسط سید مسعود موسوی  | 

با استقرار ساختار بيمارستانهاي هيأت امنايي، خدمات درماني در اين بيمارستان‌ها ارتقاء مي‌يابد

با استقرار ساختار بيمارستانهاي هيأت امنايي، خدمات درماني در اين بيمارستان‌ها ارتقاء مي‌يابد

مهندس حبيبيان، سرپرست مركز توسعه و تحول اداري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در نشست خبري با خبرنگاران ارتقاء خدمات درماني در بيمارستان‌ها را از نتايج دستاوردهاي حاصل از استقرار ساختار سازماني جديد بيمارستانهاي هيأت امنايي كشور اعلام نمود.

به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مهندس اميرمسعود حبيبيان سرپرست مركز توسعه و تحول اداري وزارت بهداشت در نشست خبري با خبرنگاران در محل وزارت بهداشت گفت: به دنبال سياستهاي وزارت بهداشت براي بهبود اداره بيمارستانهاي كشور و افزايش اختيارات مسئوليتهاي بيمارستانهاي كشور به صورت هيأت امنايي طبق بند 24 ماده واحده قانون بودجه سال 88 كل كشور وزارت بهداشت رفاه و تأمين اجتماعي و معاونت برنامه‌ريزي ونظارت راهبردي رياست جمهوري موظف به تدوين آيين‌نامه اجرايي طرح هيئت امنايي شدن بيمارستانها شدند كه با اقدامات انجام شده، اين طرح از 4 سال پيش در 18 بيمارستان اجرا شد و طبق مصوبه قانون بودجه سال 89، مقرر شد بيش از 50 بيمارستان ديگر نيز در ليست بيمارستانهاي هيئت امنايي قرار گيرند.

وي گفت: با استقرار ساختار جديد طراحي شده براي بيمارستانهاي هيئت امنايي،ارايه خدمات درماني در اين بيمارستانها ارتقاء يافته و بدنبال تغييرات ساختار درون بخش‌ها، بيمارستانها و كل فعاليت عملياتي آنها دچار تغييراتي مي‌شود كه از آن جمله مي‌توان به افزايش ضريب تعداد كادر پرستاري و خدمات پرستاري بين 50- 30 درصد، توسعه مسير ارتقاي شغلي پرستاران، افزايش اختيارات سرپرستاران، يكپارچه شدن فرايندهاي اصلي ارائه خدمات نظير بخش‌هاي اورژانس، درمانگاه، واحدهاي پاراكلينيك در قالب معاونت آموزشي و سلامت براي بيمارستانهاي آموزشي و معاونت عمليات براي بيمارستانهاي غيرآموزشي اشاره نمود.

وي افزود: در طراحي جديد دفاتر پرستاري حذف يا تنزل جايگاه نمي‌يابند و اين دفاتر نقش‌هايي همچون نظارت كلان و عالي بر ارائه خدمات مراقبتي در بخشهاي مختلف، ارائه تذكرات لازم و اعمال رسمي اين نظارت از طريق معاون مربوطه و رؤسا و سرپرستاران بخش‌ها، آموزش ضمن خدمت پرستاران و ارائه پشتيباني‌هاي لازم، هماهنگي بين‌بخشي در حوزه خدمات مراقبتي را به عهده خواهند داشت كه اين ساختار در كنار ساختار پرستاري درون بخش در مجموع ارتقاء جايگاه، مسئوليت‌پذيري و پاسخگويي و افزايش كيفيت و كميت را در حوزه پرستاري و خدمات مراقبتي در پي خواهد داشت.

گفتني است در پايان اين نشست وي، از ايجاد مؤسسه ملي استاندارد و اعتباربخشي موسسات سلامت خبر داد و گفت: در حال حاضر وظيفه اعتبار بخشي و ارزشيابي بيمارستانها به عهده دانشگاههاي علوم پزشكي است كه با استقرار كامل طرح هيئت امنايي شدن بيمارستان‌ها، وظيفه نظارت و اعتباربخشي بيمارستانهاي كل كشور اعم از خصوصي و دولتي، به عهده اين موسسه خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388ساعت 22:27  توسط سید مسعود موسوی  | 

بررسی جایگاه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در وزارت بهداشت

بررسی جایگاه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در وزارت بهداشت : مدیریت بهداشت و درمان کشور 60 سال عقب تر از دنیا است معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری گفت: با وجود اینکه امروزه سیستم پزشکی کشور در زمینه درمان مجهز به آخرین تکنیک های علمی روز جهان است اما سیستم مدیریتی آن 60 سال عقب تر از مدیریت دنیا است. محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر ،
با بیان اینکه بنابراین با وجود به روز بودن سیستم درمانی، سیستم مدیریتی آن هنوز به روز نشده است ، افزود: دانش جدید مدیریت امروزه دگرگونی و تحولات وسیعی در توسعه اجتماعی ، اقتصادی ، بهداشتی و درمانی کشورهای دنیا پدید آورده است. وی اظهار داشت: امروزه مدیریت ، رشته علمی با گرایش های مختلف نظیر دکترای مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در سیستم بهداشت و درمان است بنابراین برای فعالیت های اداری و امور اجرایی نیاز به دانش و مهارت خاص است. معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری ادامه داد: فارغ التحصیلان این رشته در به کار گیری این دانش، باعث اثر بخشی و افزایش کارایی در سیستم می شوند چون موفقیت هر سیستمی با افزایش کارایی به وسیله افزایش امکانات، تجهیزات و نیروهای انسانی افزایش می یابد و این امر نیاز به مدیریت خاص دارد. وی افزود: هم اکنون دوران مدیریت سنتی به پایان رسیده بنابراین نباید افراد وابسته به قدرت با داشتن مدارک غیر مرتبط در زمینه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی فعالیت کنند چون افرادی باید فعالیت مدیریتی داشته باشند که با مفاهیم، نظریه ها و اصول جدید مدیریت آشنا باشند. معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: افراد فعال در بخش مدیریت در هر سیستم باید به اصول برنامه ریزی، سازماندهی، تصمیم گیری ، نظارت و کنترل و هدایت واقف بوده و از بودجه بندی و بهسازی نیروهای انسانی مطلع باشند. وی افزود: مدیران اجرایی در وزارت بهداشت نظیر وزیر ، معاونان و اغلب روسای بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ، پزشک متخصص هستند بنابراین ممکن است این افراد در رشته های تخصصی به علت سالها کسب دانش ، مهارت لازم را داشته باشند اما دوره دانش لازم در زمینه مدیریت را طی نکرده اند. شریفی مقدم گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز عنوان کرده است که یکی از بزرگ ترین علت وجود مشکلات در وزارت بهداشت و درمان ، ضعف مدیریتی است نه کمبود منابع ، چرا که بسیاری از افراد در سمت های اجرایی در سیستم بهداشت و درمان کارایی لازم را در بخش مدیریتی ندارند. وی اظهار داشت: برای خروج وزارت بهداشت از مشکلات باید تفکر انحصار گرایانه مبنی بر حضور پزشکان در جایگاه مدیریتی تغییر کرده و به متخصصان آن واگذار شود همانطور که در کشورهای پیشرفته دنیا نیز این امر از سالها پیش اتفاق افتاده است. شریفی مقدم گفت: در صورتی که سیستم مدیریتی در سیستم بهداشت و درمان کشور به سمت سیستم مدیریتی پیشرفته دنیا حرکت کند بسیاری از مشکلات و خسارت های بهداشتی و درمانی موجود در کشور کمتر خواهد شد.
+ نوشته شده در  شنبه دوم آبان 1388ساعت 23:37  توسط سید مسعود موسوی  | 

جايزه ملی تعالی سازمانی در نظام سلامت، از امسال در حوزه بيمارستانهای کشور برگزار می شود.

جايزه ملی تعالی سازمانی در نظام سلامت، از امسال در حوزه بيمارستانهای کشور برگزار می شود.

به منظور گسترش فرهنگ تعالي در بين مجموعه‌هاي دخيل در نظام سلامت و ايجاد فضاي رقابتي در اين حوزه و در ادامه فعاليت‌هاي سال گذشته مرکز توسعه مديريت و تحول، در نظر است جايزه ملي بهره‌وري و تعالي سازماني نظام سلامت در اسفند ماه سال جاري با همکاري مؤسسه مطالعات بهره‌وري و منابع انساني برگزار گردد. در اين جايزه از مدل تعالی سازمانی EFQM که توسط کارشناسان وزارت بهداشت مورد بازبيني و اصلاح به منظور تطبيق با شرايط بيمارستان‌هاي کشور قرار گرفته است استفاده خواهد شد و ارزيابان نيز از بين مجموعه‌هاي بيمارستاني و بر اساس آموزش‌هاي تخصصي انتخاب خواهند شد.اولين سمينار آگاه‌سازي در رابطه با جايزه براي رؤساي بيمارستان‌هاي استان تهران در تاريخ 31/6/88 برگزار گرديد. در روزهاي آينده نيز در ساير استان‌هاو براي کليه رؤساي بيمارستان‌هاي کشور(اعم از خصوصی،دولتیو...)جلسه اطلاع رسانی در اين زمينه برگزار خواهد شد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مهر 1388ساعت 10:49  توسط سید مسعود موسوی  | 

برگزاری دوره آموزشی Mini-MBA مديريت بيمارستانی برای 200 نفر از رؤسا و مديران .

برگزاری دوره آموزشی Mini-MBA مديريت بيمارستانی برای 200 نفر از رؤسا و مديران .

دوره آموزشی  Mini-MBA با گرايش مديريت بيمارستاني توسط گروه آموزش و توسعه مديران مرکز توسعه مديريت و تحول اداری وزارت متبوع، برای 200 نفر از رؤسا و مديران بيمارستانهای دولتی کشور در حال برگزاری است. هدف از اين دوره آموزشی، توسعه توانمندي­ها و شايستگي­هاي رؤسا و مديران بيمارستان­هاي سراسر کشور است.

لازم بذکر است در سال گذشته نيز 24 نفر موفق به گذراندن دوره مذکور گرديدند، که با برگزاری اين دوره برای 8 گروه 25 نفره در سال 1388، جمع دوره های برگزار شده تاکنون به 9 دوره خواهد رسيد.

برای اطلاعات بيشتر می توانيد به سايت http://mdar.behdasht.gov.ir مراجعه فرماييد.

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم مهر 1388ساعت 10:46  توسط سید مسعود موسوی  | 

یک مشکل دیگر در بیمارستان ها

بيمارستان‌ها هنوز هم بخش تغذيه ندارند
عمومی- گروه سلامت:
خبر اين بود: «نبود بخش تغذيه در بيمارستان باعث افزايش مرگ بيماران مي‌شود.»

روز گذشته رئيس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت از فراهم شدن مقدمات اوليه جهت تغيير ساختار نحوه ارائه مشاوره تغذيه در بيمارستان‌ها خبر داد و گفت: نبود بخش تغذيه در بيمارستان‌ها علاوه بر اختلال در روند درمان باعث افزايش مرگ و مير بيماران بستري به‌خصوص در بخش مراقبت‌هاي ويژه مي‌شود.

دكتر پريسا ترابي از سوءتغذيه بيماران بستري در بيمارستان‌ها به‌عنوان يك مشكل جهاني نام برد و اظهار داشت: سوء تغذيه همواره در كمين بيماران خصوصا بيماران بستري در بيمارستان است؛ چرا كه در مدت بيماري ممكن است جذب مواد مغذي مختل شود و نياز به مواد مغذي افزايش يابد.

بي‌اشتهايي نيز سبب كاهش دريافت مواد مغذي مي‌شود. همچنين عدم‌امكان بلع و عدم‌هوشياري بيماران بستري در ‌آي‌سي‌يو نيز زمينه بروز سوء‌تغذيه را تشديد مي‌كند.

اين در حالي است كه اين كارشناس تغذيه درخصوص عوارض سوء تغذيه معتقد است: چنانچه بخش تغذيه به‌عنوان يكي از اركان سلامت بيماران در بيمارستان‌ها ناديده گرفته شود و يا نقش كمرنگي در فرايند درمان داشته باشد، علاوه بر تاخير در بهبودي بيماران و اختلال در درمان باعث افزايش نرخ مرگ و مير بيماران بستري خصوصا در بخش مراقبت‌هاي ويژه مي‌شود.

اما اگرچه به عقيده دكتر ترابي طبق استاندارد لازم است كه بيمارستان‌ها به ازاي هر 50‌تخت يك كارشناس تغذيه داشته باشند، دكتر كيمياگر، متخصص تغذيه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، در اين زمينه مي‌گويد: متأسفانه بيمارستان‌ها به بخش تغذيه اهميت نمي‌دهند و بعضا مدير بيمارستان شخصي است كه با مدركي در حد ديپلم و صرفا براساس تجربه بيشتر در اين جايگاه قرار گرفته است و به‌دليل رديف شغلي بالاتر، دست كارشناس تغذيه را مي‌بندد و مانع از فعاليت صحيح او مي‌شود.

وظايف تعريف نشده

اما به‌نظر مي‌رسد گذشته از كمبود كارشناسان تغذيه، تعريف جايگاه آنان هم مسئله مهمي است. دكتر كيمياگر اين نكته مهم را يادآور مي‌شود: سرپرستي و نظارت بر تهيه و توزيع بهداشتي غذا، قسمت كوچكي از وظايف يك كارشناس تغذيه است.

او نقش بسيار مهم ديگري نيز دارد كه تنظيم و تدوين برنامه غذايي براي بيماران با بيماري‌هاي مختلف است، بنابراين بايد همراه پزشك به بالين بيمار برود.

وي  به اين نكته هم اشاره مي‌كند كه كارشناسي كه فقط به رژيم درماني بپردازد و بر آشپزخانه نظارت نكند، شايستگي احراز مقام مديريت بخش غذا در بيمارستان را دارا نخواهد بود.

دكتر سيدعلي كشاورز، مدير گروه تغذيه و بيوشيمي دانشگاه تهران نيز معتقد است: اصولا در تمام دنيا هم كارشناس تغذيه در درمان و پيشگيري از بيماري‌ها نقش تعيين‌كننده دارد، اگر حين ويزيت بيمار، پرستار كنارشانه راست پزشك ايستاده است، متخصص تغذيه بايد كنار شانه چپ باشد، تا با همراهي او فرايند درمان تسهيل شود.

او در ادامه يادآور مي‌شود كه كارشناس تغذيه، نبايد مثل گذشته نقش سرآشپز را داشته باشد بلكه او به‌عنوان عضوي از تيم درمان محسوب مي‌شود.كشاورز مي‌گويد: حتي اگر انتظار ايده‌آل مبني بر يك كارشناس تغذيه به ازاي هر 50‌تخت بيمارستاني رعايت نشود بلكه به ازاي هر 100‌تخت هم يك كارشناس تغذيه وجود داشته باشد، پيشرفت بزرگي حاصل مي‌شود؛

چرا كه در حال حاضر غذاهاي رژيمي براي بيماري‌هاي مختلف در بيمارستان‌ها نه تنها تنوع ويژه‌اي ندارند بلكه بعضا به‌دليل عدم‌حضور نيروي متخصص در زمينه رژيم درماني كسي كه بيماري قلبي دارد، رژيمي شبيه به بيماري با نارسايي كليوي برايش درنظر گرفته مي‌شود.

صرفه جويي، كم مصرف كردن نيست

طبق نتايج به دست آمده از بررسي‌هاي مختلف، ارائه خدمات مناسب در زمينه تغذيه باعث كوتاه شدن زمان توقف بيمار در بيمارستان از طريق تسهيل پروسه درمان و كوتاه شدن دوران نقاهت مي‌شود و به اين ترتيب صرفه اقتصادي چشمگيري براي بيمارستان خواهد داشت.

گذشته از اينكه به هرحال كيفيت پخت و ارائه غذا به بيماران، بخش مهمي از خدمات هتلينگ بيمارستان‌ها را تشكيل مي‌دهد و هرچه اين خدمات باكيفيت‌تر باشند، رضايت بيماران و در نتيجه، احتمال مراجعه مجدد آنان به آن بيمارستان بيشتر مي‌شود.

دكتر كيمياگر نيز به اين صرفه اقتصادي اشاره‌ مي‌كندو مي‌گويد: برخي از بيمارستان‌ها براي صرفه جويي، از استخدام كارشناس تغذيه امتناع مي‌كنند، درحالي‌كه سود حاصل از بخش تغذيه فعال و مؤثر بسيار بيشتر از حقوق ماهانه‌اي است كه يك نيروي متخصص دريافت مي‌كند.

اين درحالي است كه فريد نوبخت حقيقي،  مدير گروه تغذيه باليني وزارت بهداشت مي‌گويد: بيشتر متخصصان تغذيه نيز، هم اينك در بخش‌هاي دانشگاهي و تحقيقاتي اشتغال دارند و تعدادي از افرادي كه در بيمارستان‌ها كار مي‌كنند فاقد مدرك دانشگاهي مرتبط هستند كه در حكم عدم‌وجود كارشناس تغذيه تلقي مي‌شود.

ضرورت تأسيس دفتر

دكتر كيمياگر هم جبران اصولي اين كمبودها را در گرو آموزش ديدن كارشناسان تغذيه قبل از ورود به بيمارستان ذكر مي‌كند و مي‌گويد: لازم است كه وزارت بهداشت كارگاه‌هايي را در زمينه رژيم درماني قبل از ورود كارشناسان تغذيه به بيمارستان‌ها تدارك ببيند تا اين افراد در كنار دانش تئوري، از نظر عملي هم كار‌آزمودگي لازم را دارا شوند.

وي در ادامه با اعتراض به عدم‌وجود دفتر رژيم درماني در وزارت بهداشت و درمان مي‌گويد: وجود دفتري كه هم بر صحت كاركرد كارشناسان تغذيه در بيمارستان‌ها نظارت كند و هم در مواقع لازم خدمات مورد نياز اين جمعيت و اطلاعات روز را در اختيار آنها قرار دهد، در وزارت بهداشت ضروري به‌نظر مي‌رسد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم شهریور 1388ساعت 13:38  توسط سید مسعود موسوی  | 

افتتاح نخستين بيمارستان خصوصي با تعرفه دولتي

افتتاح نخستين بيمارستان خصوصي با تعرفه دولتي
نخستين بيمارستان خصوصي (محب) كه با تعرفه دولتي خدمات ارائه مي‌دهد همزمان با روز تولد امام رضا(ع) در جوار بيمارستان هاشمي نژاد افتتاح مي‌شود

مسعود اعتماديان، رئيس بيمارستان هاشمي‌نژاد درمراسم  افتتاح بخش ICU ‌قلب فوق تخصصي بيمارستان هاشمي‌نژاد كه با حضور حسني، رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران و قاليباف شهردار تهران برگزارشد به خبرنگار همشهري گفت: در اين بيمارستان تعرفه دولتي رعايت مي‌شود در حالي كه بيمارستان كاملاً خصوصي است.

وي افزود: مقاوم‌ترين و مجهزترين بيمارستان تهران در حال ساخت است كه‌درسال گذشته ازمحل توريسم پزشكي يك ميليون دلار  ارز  واردكشوركرده است. رئيس بيمارستان هاشمي‌نژاد با اشاره به اهداف ساخت اين بيمارستان تصريح كرد: با آنكه متوسط زمان ساخت بيمارستان در كشور 10 سال است اما اين بيمارستان طي 18 ماه ساخته خواهد شد و تا پايان تاريخ 8/8/1388 افتتاح خواهد شد كه كاهش تصدي‌گري بخش دولت در سلامت، رعايت تعرفه دولتي و ارائه خدمات بالاتر از مراكز خصوصي و ارائه خدمات با كيفيت بالا مهم‌ترين اهداف ساخت بيمارستان محب است.

اعتماديان ادامه داد: در حال حاضر فاز سوم بيمارستان يعني بخش ICU قلب را افتتاح مي‌كنيم و اين در حالي است كه از سوم شعبان تاكنون كه وزير بهداشت بخش جراحي اين بيمارستان را افتتاح كرد 510 عمل جراحي و 66 عمل جراحي قلب باز انجام شده است.

وي اضافه كرد: هزينه عمل با احتساب بيمه‌هاي درماني در بيمارستان محب 4 ميليون تومان است در حالي كه هم‌اكنون هزينه اين عمل در كشور 3 برابر آن مي‌شود.

اعتماديان ادامه داد: در حال حاضر در ماه هزار و 400 بيمار در اين بيمارستان ويزيت مي‌شونددر حالي كه در چند سال قبل اين ميزان 450 بيمار بود و بايد گفت تعداد نيرو و پرسنل و فضاي مورد نياز تغيير نكرده است.

وي با اشاره به اينكه بيمارستان هاشمي‌نژاد نخستين و بزرگ‌ترين مركز همودياليز كشور است، تصريح كرد: پايين بودن كيفيت آموزش و خدمات، فرايندهاي كاري پيچيده معيوب و وقت‌گير، ناعادلانه‌ بودن پرداخت‌ها و بدهي‌هاي طولاني‌مدت به كاركنان و شركت‌ها به‌خصوص شركت‌هاي دارويي از مهم‌ترين مشكلات ما در سال 81 بود كه خوشبختانه اين مشكلات در حال حاضر برطرف شده است.

اعتماديان اضافه كرد: اين بيمارستان در حال حاضر مرجع بيماري‌هاي كليه در سراسر كشور است و 120 آموزش‌گيرنده در آن تحصيل مي‌كنند كه نيمي از آنها در مقطع دكتراي تخصصي و فوق‌تخصصي هستند.

رئيس مركز آموزشي - درماني هاشمي‌نژاد با اشاره به كسب رتبه اول اين بيمارستان در آزمون برد تخصصي كليه كشور خاطر نشان كرد: همچنين اين بيمارستان مرجع آموزشي سرآمد منطقه شرق اروپا، آفريقا و خاورميانه است كه موفق به كسب استاندارد جهاني در توريسم پزشكي در آينده نزديك نيز خواهد شد.

اعتماديان ادامه داد: مساحت كل بيمارستان محب 12 هزار متر مربع است و در 11 طبقه ساخته خواهد شد كه 10 ميليارد تومان هزينه براي آن برآورد شده است.

اعتماديان گفت: كاهش تصدي گري بخش دولتي در سلامت، رعايت تعرفه دولتي و ارائه خدمات بالاتر از مراكز خصوصي و ارائه خدمات با كيفيت بالا بدون افزايش بي‌رويه هزينه‌ها از مهم‌ترين اهداف ماست.

وي افزود: ساخت بيمارستان تنها 10 درصد از موضوع است؛ 90 درصد بهره‌برداري و اداره آن است. سيد عباس حسني، رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز گفت: اين دانشگاه 25 بيمارستان از جمله بيمارستان هاشمي‌نژاد را تحت پوشش دارد و بيشترين خدمات درماني در تهران را با جمعيت بالاي 6 ميليون نفر به دوش مي‌كشد.

وي افزود: درصورت حمايت مسئولان مي‌توانيم به‌مدت 3 تا 5 سال بيمارستان‌هاي مجهزتر از بيمارستان هاشمي‌نژاد را بسازيم.حسني اضافه كرد: در حال حاضر در جهان 4 هزار و 700 ميليارد دلار صرف خدمات درماني مي‌شود كه اين ميزان بيشتر از جمع هزينه بخش نظامي و نفت دنيا كه حدود 3 هزار ميليارد دلار مي‌شود، است.

وي تصريح كرد: 30 تا 50 درصد از اين هزينه‌ها در بيمارستان‌ها انجام مي‌شود كه بيشترين سهم آن را نيز دولت پرداخت مي‌كند كه با مشاركت بخش خصوصي و با كمك خيرين ميزان هزينه‌هاي پرداختي از طرف دولت را مي‌توان كاهش داد.

برزگر، مدير بيمارستان هاشمي نژاد نيز در اين خصوص گفت: مدلي كه دربهره برداري از اين بيمارستان از آن تبعيت مي‌شود مشتمل بر مشاركت است؛ بدين صورت كه دولت ازروش PPP  (مشاركت‌مردمي)براي كمك به كسب و كارهاي متعلق به دولت استفاده مي‌كند تا خدمات بهتري را ارائه و رقابت كنند، در حالي كه مسئوليت دارايي‌هاي دولتي در بخش دولتي باقي مي‌ماند.

از سال 1997، 85 درصد از سرمايه‌گذاري‌هاي انگلستان در حوزه سلامت از روش PPP بهره مي‌گيرد و 130 پروژه بيمارستاني را شامل مي‌شود.وي افزود: هر چند نمونه‌هاي كوچكي از مدل‌هاي PPP در بخش سلامت در كشور پياده شده است، ولي با توجه به ظرفيت‌هاي بخش سلامت نيازمند توسعه كامل اين مدل در اداره بيمارستان‌هاهستيم.

بخش سلامت نسبت به ساير بخش‌هاي كشور كه زودتر نسبت به اجراي مدل‌هاي مشابه اقدام كرده‌اند، نياز بيشتري به اين مدل دارد.ممكن است تجربه ساير كشورها عينا قابل اجرا در كشور ما نباشد ولي اين مدل با بومي‌سازي‌ و تطبيق با شرايط كشور مي‌تواند تحول خوبي در اداره مراكز آموزشي درماني ايجاد كند.

محمد باقر قاليباف، شهردار تهران نيز در اين مراسم گفت: تأمين سلامت فقط بر دوش وزارت بهداشت نيست و همه بايد براي تأمين سلامت كشور هزينه كنيم. با اين حال در اكثريت بخش‌هاي كشور خصوصي‌سازي‌ به درستي اجرا نمي‌شود.

وي افزود: رويكرد شهرداري رويكرد توسعه پايدار است كه بر همين اساس بيمارستاني در شرق تهران با مشاركت بخش خصوصي و شهرداري تهران ساخته خواهد شد. وي تنها راه نجات كشور را واگذاري امور كشور تا حد امكان به مردم دانست و گفت: راهي براي نجات كشور جز اين روش كه روح فرهنگ اسلام نيز آن را تأييد مي‌كند، وجود ندارد.

قاليباف ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر به جاي خصوصي‌سازي در كشور يا اختصاصي‌سازي مي‌كنيم يا امكانات را به دولت در سايه تحويل مي‌دهيم كه اين دور زدن خصوصي‌سازي است.

شهردار تهران تصريح كرد: تا كار مردم به دست مردم واگذار نشود مشكلات حل نخواهد شد و امام خميني (ره) بارها به مسئولان مي‌گفتند كه كاري كه مردم مي‌توانند انجام دهند دولت حق ندارد وارد شود اما متأسفانه روزبه‌روز تصدي‌گري‌هاي دولت بيشتر شد.

در ادامه اين مراسم مهدي چمران ، رئيس شوراي شهر تهران با ابراز اميدواري از به ثمر نشستن خدمات خيرين سلامت گفت: در بعضي بيمارستان‌هاي تهران مانند بيمارستان امام حسين فقط 800 تا هزار عمل جراحي در ماه انجام مي‌شود در حالي كه مي‌توان 3 هزار عمل جراحي در ماه در اين بيمارستان انجام داد.

وي خاطرنشان كرد: متأسفانه 80 درصد امكانات پزشكي در بيمارستان‌هاي دولتي است ولي 80 درصد جراحي‌هاي پزشكي در بيمارستا‌ن‌هاي خصوصي انجام مي‌شود كه اگر اين موضوع اصلاح شود همه بيمارستان‌ها مي‌توانند با تعرفه دولت كار كنند و پزشكان نيز مي‌توانند با درآمد بالاي 10 ميليون تومان در ماه زندگي خوبي داشته باشند.

 
+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم شهریور 1388ساعت 0:4  توسط سید مسعود موسوی  | 

پيگيري واگذاري اداره بيمارستان هاي دولتي به خيرين

                                                                              

پيگيري واگذاري اداره بيمارستان هاي دولتي به خيرين

دبير كل مجمع خيرين سلامت كشور از اختصاص بندي از قانون توسعه پنجم براي حمايت از خيرين خبر داد و گفت: به موجب آن چنانچه خيرين براي فعاليت خير خواهانه و انسان دوستانه مبالغي را هزينه كنند اين مبالغ جزو هزينه‌هاي پذيرفته شده آنان به شمار مي رود.

سيد رضا نيري در حاشيه چهارمين اجلاس مجمع خيرين سلامت كشور در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينكه تا كنون قوانين جامع و منسجمي براي حمايت از خيرين و برداشت منابع و مشكلات پيش رو در كشور وجود نداشته است، پيش بيني كرد كه در آينده نزديك مجمع خيرين سلامت به عنوان مرجع تاييد كننده كار خيرين فعاليت كند.

وي به تعامل سازنده مجمع با مجلس شوراي اسلامي و دولت اشاره كرد و افزود: تلاش مي‌شود تا اداره بيمارستان هاي دولتي به خيرين واگذار شود و دولت از آنها خريد خدمت كند.

دبير كل مجمع خيرين سلامت كشور با بيان اينكه در يك سال گذشته بيش از 50 پروژه در كشور كلنگ زني شده و بسياري از پروژه هاي نيمه تمام به همت خيرين به پايان رسيده است، گفت: در تهران هم بيمارستان رازي، مركز طبي كودكان،‌ بخش مادر و كودك مجتمع وليعصر (عج) به كمك خيرين بازسازي و نوسازي شده است.

نيري به راه اندازي مركز كودك و مادر و بيمارستان پيوند مغز استخوان شيراز اشاره كرد و افزود: همچنين طي سه ماه گذشته در كاشان، چهار كلنگ زني داشته‌ايم.

وي با بيان اينكه طي سه سال گذشته - از آغاز تشكيل مجمع خيرين سلامت تا كنون - 250 ميليارد تومان توسط خيرين بخش سلامت هزينه شده است گفت: در اين ميان بيشترين سهم را مردم فارس داشته‌اند.

دبير كل مجمع خيرين سلامت با بيان اينكه از اين ميزان 180 ميليارد تومان توسط خيرين و مابقي از طريق دولت هزينه شده است، خاطرنشان كرد: همچنين مقرر شده همه بيمارستان‌هاي دولتي و خيريه توسط شماري از اصناف پوشش داده شوند كه هم اكنون 12 بيمارستان در نظر گرفته شده است تا پنج صنف پشتيبان هر يك از بيمارستان‌ها باشد و تا كنون كارهاي مقدماتي دو بيمارستان امام خميني (ره) و شريعتي به انجام رسيده است.

       

 

 
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم شهریور 1388ساعت 18:39  توسط سید مسعود موسوی  | 

اولين روز كاري وحيد دستجردي در وزارت بهداشت

                                                                              

                                    
وزير بهداشت: پيگيري براي افزايش بودجه سلامت از مهمترين اولويت‌هاست

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

شوراي معاونين وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي دولت دهم، صبح امروز با حضور دکتر مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، در اين جلسه كه با حضور دكتر كامران باقري لنكراني وزير سابق بهداشت برگزار شد، وحيد دستجردي در سخنان كوتاهي بر لزوم ادامه برنامه‌ها و اقدامات انجام شده دولت نهم در حوزه نظام سلامت و پيگيري طرح‌هاي نيمه تمام اين حوزه تاكيد كرد.

وي همچنين با تاكيد بر لزوم افزايش بودجه حزه سلامت، اظهار داشت: پيگيري موضوع بودجه وزارت بهداشت از جمله موارديست که حتما بايد به آن تاکيد شود و نبايد فرصت را براي بودجه سال آينده از دست داد.

گفتني است، دكتر مرضيه وحيد دستجردي، نخستين وزير زن در كشور، روز پنجشنبه 12مرداد ماه توانست با 175 راي موافق، 82 راي مخالف و 29 راي ممتنع، كرسي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي را در كابينه دهم تصاحب كند.

وزير منتخب بهداشت، درمان و آموزش پزشكي پس از اخذ راي اعتماد از نمايندگان مجلس، در پاسخ به اين سوال كه بزرگترين كار در بخش بهداشت و درمان چيست، تاكيد كرد: لازم است اعتبارات بيشتري به وزارت بهداشت تخصيص داده شود.

وي همچنين ابراز اميدواري كرد كه از اين به بعد شاهد دسترسي بيشتر زنان به سمت‌هاي مديريتي در كشور باشيم.

شايان ذكر است، دكتر وحيد دستجردي فرزند زنده ياد دكتر وحيد دستجردي، رييس جمعيت هلال احمر ايران و داراي تخصص انكولوژي زنان است.

دكتر مرضيه وحيد دستجردي، پيش از اين دو دوره نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، عهده‌دار مسووليت مشاور رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران و مدير امور بين‌الملل اين دانشگاه، عضو هيات امناي بنياد ملي نخبگان و نيز داراي مسووليت‌هاي اجتماعي متعدد ديگر نيز بوده است.

 

 

ديدار وزير بهداشت جديد با وزير بهداشت سابق    

 
                                                                        
دكتر مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت در نخستين روز كاري خود در جلسه شوراي معاونان وزارت بهداشت شركت و با دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت سابق ديدار و گفتگو كرد.
به گزارش خبرنگار ما ، دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت دولت نهم در ابتداي جلسه انتخاب خانم دكتر دستجردي به عنوان وزير بهداشت را تبريك گفت و درخصوص طرح هاي انجام شده و يا در حال پي گيري وزارت بهداشت سخناني ارايه كرد.
وي افزود : تا كنون وزارت بهداشت به واكسن آنفلوآنزاي فصلي يارانه تخصيص نداده است اما امسال براي گروه هاي پرخطر به ويژه افراد سالمند بالاي 65 سال برنامه هايي را براي تخصيص يارانه واكسن آنفلوآنزا در دست اجرا دارد.
باقري لنكراني گفت: از ابتداي کار دولت نهم تاكنون ظرفيت تخت هاي آي سي يو در كشور 3 برابر شده است و هم اكنون وزارت بهداشت براي بيشتر كردن ظرفيت تخت هاي آي سي يو آمادگي لازم را دارد.
وزير بهداشت سابق با اعلام آمادگي براي همكاري با وزير جديد گفت: در آينده نزديك به شيراز مي رود و در دانشگاه علوم پزشكي شيراز كار تدريس و طبابت را پيگيري مي کند.
دكتر مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت نيز در اين جلسه گفت: وزارت بهداشت در دولت دهم تلاش مي كند همه اقدامات انجام شده در دولت قبلي را در حوزه نظام سلامت ادامه دهد و طرح هايي را كه در شرف تصويب است را نيز پي گيري كند.
وي افزود: تخصيص بودجه مناسب براي وزارت بهداشت از جمله مواردي است كه در دوره گذار فعلي بايد به آن توجه شود تا فرصت براي بودجه سال آينده در حوزه سلامت صدمه نخورده و از دست نرود.
دكتر دستجردي گفت: تلاش مي شود دربرنامه اي زمانبندي شده و فشرده با هريك از معاونان وزارتخانه جلسات جداگانه اي را برگزار كنيم تا از ديدگاههاي معاونان اين وزارتخانه در حوزه هاي مختلف نيز آگاه شويم.
دكتر مرضيه وحيد دستجردي نخستين وزير زن جمهوري اسلامي ايران است.

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم شهریور 1388ساعت 11:41  توسط سید مسعود موسوی  | 

اينم يه خبر به اونايي كه به شركت در كنگره هاي مديريت علاقه دارند

                                                                                 

چهارمين کنگره بهداشت و مديريت در حوادث و بلايا برگزار مي شود

چهارمين کنگره بين المللي بهداشت ، درمان و مديريت در حوادث و بلايا ۲۴ تا ۲۶ آذر ماه ۱۳۸۸ در سالن همايش هاي رازي برگزار مي شود.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز   ،  علاقه مندان مي توانند براي شرکت در اين کنگره تا ۱۵ مهرماه ، مقالات خود را ارسال نمايند.

اين کنگره که از امتياز آموزش مداوم برخوردار است به همت سازمان بسيج جامعه پزشکي و همکاري سازمان هاي دخيل در امر بهداشت و درمان شامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ، سازمان هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکي ايران در مرکز همايش هاي بين المللي رازي برگزار مي شود.

علاقه مندان براي ثبت نام و شرکت در اين کنگره مي توانند به پايگاه اينترنتي WWW.Basijmed.com مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم شهریور 1388ساعت 23:29  توسط سید مسعود موسوی  | 

آيين‌نامه اجرايي نحوه اداره بيمارستان‌ها ابلاغ شد

 

                                                                                       

از سوي رئيس جمهور
آيين‌نامه اجرايي نحوه اداره بيمارستان‌ها ابلاغ شد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - خانواده

دولت با هدف ساماندهي امور بيمارستان‌ها و نظارت بر نحوه اداره آنها، آيين نامه‌اي را ابلاغ کرد که بر اساس آن نحوه تعيين هيات امنا، گردش مالي آنها و نظارت بر اين امور را تعيين كرده است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دولت، در اين آئين نامه، نحوه تعيين و حدود وظايف هيئت امنا، گردش مالي بيمارستان‌ها و نظارت بر اين امور تعيين شده است.

وظايف سازمان‌هاي بيمه‌گر و نحوه تعيين تعرفه‌ها در ازاي حق‌العلاج پزشکي و هتلينگ بيمارستان‌ها نيز از جمله مواردي است كه در اين آيين نامه به تفصيل بيان شده است.

بر پايه اين گزارش، وزيران عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک بنا به پيشنهاد مشـترک وزارتخانه‌هاي بهـداشت، درمان و آموزش پزشکي و رفـاه و تأمين اجتماعي و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري، آيين نامه‌اي را ابلاغ کرد که بر اساس آن هيئت امناي بيمارستان‌ها از ترکيب رييـس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتـي و درماني ذيربط به عنوان رييس هيئت امنا، رييس بيمارستان، مدير بيمارستان، معاون برنامه‌ريزي يا عمراني استاندار به انتخاب استاندار، نماينده رؤساي بخش‌هاي باليني بيمارستان به انتخاب رؤساي بخش‌هاي مذکور، شهردار شهر و در تهران شهردار منطقه مربوطه، نماينده مجمع خيرين سلامت، مدير درمان سازمان تأمين اجتماعي استان و مديرکل سازمان بيمه خدمات درماني استان تعيين مي‌شوند.

براساس اين آيين نامه، حدود وظايف هيئت امناي بيمارستان‌ها مطابق مفاد ماده (7) مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي درخصوص تشکيل هيئت‌هاي امناي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي و پژوهشي خواهد بود.

همچنين اين آيين نامه نحوه گردش مالي بيمارستان‌ها توضيح داده شده است كه بر اساس آن، سازمان‌هاي بيمه‌گر موظفند دو برابر تعرفه‌هاي مصوب دولتي در ازاي حق‌العلاج پزشکي و هتلينگ و معادل تعرفه‌هاي مصوب دولتي را در مورد ساير خدمات جهت تمامي اسناد هر کدام از بيمارستان‌ها به حساب درآمد اختصاصي دانشگاه مربوط واريز کند و دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني مربوط مکلف است صددرصد درآمدهاي اختصاصي مکتسبه بيمارستان‌ها را پرداخت کند.

براساس اين گزارش، سازمان‌هاي بيمه‌گر موظفند به ‌گونه‌اي عمل کنند که حداکثر دو هفته پس از اعلام وصول صورتحساب بيمارستان، 60 درصد آن به صورت علي‌الحساب پرداخت شود و وزارت بهداشت مکلف است براساس استانداردهاي موردنظر سازمان‌هاي بيمه‌گر ظرف سه ماه پس از ابلاغ اين آيين‌نامه اصلاحات لازم را در برنامه نرم‌افزاري موجود اعمال کند.

به گزارش ايسنا، وزارت بهداشت مکلف است حسب‌ اعلام کتبي عملکرد ماهيانه بيمارستان‌ها نسبت به پرداخت علي‌الحساب 6/1 برابر تعرفه مصوب دولتي براي حق‌العلاج پزشکي و هتلينگ از منابع عمومي بيمارستان اقدام کند.

دراين آيين نامه آورده شده است؛ هزينه استهلاک اتاق عمل جراحي و شش درصد هزينه اقامت تحت عنوان هزينه خدمات پرستاري مطابق ضوابط موجود و براساس تعرفه يک (k) محاسبه و پرداخت خواهد شد. همچنين بيمارستان‌ها موظفند لوازم مصرفي، تجهيزات پزشکي و پروتز موردنياز بيماران را تأمين كنند. درغيراين صورت از شمول اين آيين‌نامه خارج خواهند شد.

در اين آيين نامه سازمان‌هاي بيمه‌گر مکلف شده‌اند درخصوص خدمات گلوبال نيز معادل دو برابر تعرفه‌هاي مصوب دولتي را در ازاي حق‌العلاج پزشکي و هزينه تخت بستري (هتلينگ) پرداخت کنند و هزينه‌هاي خدمات تشخيصي و درماني از بيماران فاقد پوشش بيمه درماني مطابق تعرفه بيمارستان‌ها دريافت خواهد شد.

همچنين بيمارستان‌ها مجازند با سازمان‌هاي بيمه‌گر تکميلي نسبت به انعقاد قرارداد اقدام كنند. اين گونه بيمارستان‌ها مي‌توانند حداکثر ده درصد تخت‌هاي بستري خود را از اين طريق، اداره کنند.

براساس اين مصوبه، بيمارستان‌ها موظفند نسبت به راه‌اندازي کلينيک ويژه پذيرش بيماران حسب ضرورت با مشارکت پزشکان تمام وقت جغرافيايي اقدام كنند. اين بيمارستان‌ها مجازند از خدمات پزشکان غيرهيئت علمي منوط به تمام وقت جغرافيايي بودن آنان با رعايت ضوابط سطح‌بندي خدمات درماني اقدام کنند.

برپايه اين گزارش، بيمارستان‌ها موظفند جهت ارتقاي امور درماني، آموزشي و پژوهشي، امور مذکور را مطابق استانداردهاي وزارت انجام دهند؛ به نحوي که در پايان سال 1388، ارائه خدمات براساس مدل تعالي سازماني باشد و نمره ارزشيابي اين بيمارستان‌ها 20 درصد افزايش يابد، درغيراين صورت در سال بعد از شمول اين آيين‌نامه خارج مي‌شوند.

براين اساس، هيات امنا موظف است در قبال نتايج ارزشيابي انجام شده توسط مراجع تعيين شده از سوي وزارت و مبادي ذيربط، اقدام لازم را انجام داده و نتيجه ارتقاي خدمات را هر شش ماه يک بار به معاونت سلامت وزارت و سازمان‌هاي بيمه‌گر در استان گزارش کند.

گفتني است، اين مصوبه از سوى رييس‌جمهور به دستگاههاى اجرايى ذىربط ابلاغ شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم شهریور 1388ساعت 15:48  توسط سید مسعود موسوی  | 

892 تخت بيمارستاني به مجموع تخت‌هاي بيمارستاني كشور افزوده مي‌شود

892 تخت بيمارستاني به مجموع تخت‌هاي بيمارستاني كشور افزوده مي‌شود

892 تخت بيمارستاني در شهريور ماه سال جاري به مجموع تخت‌هاي بيمارستاني كشور افزوده مي‌شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: بيمارستان سوانح سوختگي زارع ساري با 72 تخت، بيمارستان شهيدبهشتي قم با 520 تخت، بيمارستان رفيده وابسته به دانشگاه علوم پزشكي و توانبخشي با 96 تخت، بيمارستان شهرستان خواف در استان خراسان رضوي با 96 تخت و بيمارستان قلب سيدالشهدا در اروميه با 108 تخت در شهريور ماه سال جاري افتتاح و به بهره‌برداري خواهد رسيد كه در مجموع 892 تخت بيمارستاني به مجموع تخت‌هاي بيمارستاني كشور افزوده خواهد شد

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم شهریور 1388ساعت 16:25  توسط سید مسعود موسوی  | 

همايش مديريت دارو در تبريز

چهارمين همايش مديران دارويي سراسر كشور به مدت دو روز در مركز مديريت سلامت آذربايجان شرقي در تبريز برگزار شد.

با هدف مقابله با قاچاق دارو , مديركل دارويي وزارت بهداشت خبر داد: , الصاق برچسب امنيتي بر روي داروهاي گران‌قيمت در آينده نزديك

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز   ،  دكترعبدالهي اصل مديركل دارويي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اينكه در حال حاضر۹۵ درصد از حجم دارويي مورد نياز كشور در داخل توليد و وارد بازار مصرف مي‌شود، افزود: پوشش يارانه‌اي داروهاي بيماران هموفيلي بالاي ۹۵ درصد و پوشش يارانه‌اي بيماران ام اس حدود ۵۰ درصد است.

وي از اجراي طرح برچسب امنيتي داروها با تعرفه‌هاي بالا در آينده نزديك خبر داد و گفت: با اجراي اين طرح از قاچاق و واردات غير رسمي داروهاي گران قيمت و ورود داروهاي تقلبي جلوگيري شده و مردم مي‌توانند داروهاي وارداتي و مورد تائيد وزارت بهداشت را كه عمدتا داروهاي گران قيمت بوده و براي بيماران خاص تجويز مي‌شود تهيه كنند.

دكتر خليلي، رييس دانشگاه علوم پزشكي تبريز هم در سخناني استفاده منطقي دارو و اجراي صحيح طرح پزشك خانواده را براي تجويز و استفاده صحيح دارو امري بسيار ضروري دانست و خاطرنشان كرد: هم اكنون در استان بيش از يك هزار و ۴۰۰ گونه گياه دارويي وجود دارد كه بايد محققان علوم دارويي و شركت‌هاي توليد كننده دارو با انجام تحقيقات بر روي خواص گياهان از آنها استفاده كنند.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي تبريز با بيان اين كه دارو به عنوان يك عامل اثرگذار در درمان و بهبود بيماران به شمار مي رود، افزود: بهبود و ارتقاي كيفي و كمي دارو و بررسي نحوه تهيه، توزيع، عرضه و مصرف دارو از جمله اهداف عمده همايش است.

حبيبي، برگزاري كارگاه‌هاي حقوقي امور دارو، قاچاق داروو نحوه برخورد با آن، مكانيزاسيون و مديريت يكپارچه اطلاعات امور داروئي، تفويض صدور پروانه نظارت بر بانكها و ملزومات پزشكي و ضد عفوني كننده‌هاي بيمارستاني را از جمله موضوعات مطرح دراين همايش بيان كرد.

وي، بستر سازي در حوزه توزيع دارو به صورت آنلاين را براي كسب اطلاع تمامي خريداران امري ضروري دانست و افزود: رقابت سالم مابين شركتهاي توليد كننده دارو بايد ايجاد شود.

حبيبي با بيان اينكه بايد نظارت دقيق بر شبكه‌هاي توزيع داروها صورت گيرد، اظهار كرد: اگر در سيستم توزيع، تخلفاتي همچون توزيع داروهاي قاچاق در داروخانه‌ها انجام شود با متخلفان برخورد جدي صورت خواهد گرفت

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد 1388ساعت 23:27  توسط سید مسعود موسوی  | 

كارت سلامت هوشمند مي‌شود*

*كارت سلامت هوشمند مي‌شود* ,

مدير طرح مركز مديريت IT وزارت بهداشت ایران  خبر داد :  امكان‌سنجي استفاده از کارت هوشمند در حوزه بهداشت  کارت هوشمند مي‌تواند به‌عنوان وسيله‌اي براي تسهيل و تسريع خدمات الکترونيکي و حتي افزايش امنيت اطلاعات سلامت به‌کار برود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایسنا ،  دكتر اكبر محمدي‌فر ـ مدير طرح و برنامه مركز مديريت آمار و فن‌آوري اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ایران ، با بيان اين مطلب و با اشاره به پروژه امكان‌سنجي كارت هوشمند سلامت گفت: اين پروژه يكي از پروژه‌هاي طرح سپاس (سامانه پرونده الكترونيكي سلامت ايران) بوده و در آن امکان‌سنجي استفاده از کارت هوشمند در حوزه بهداشت و درمان انجام گرفته و نقش آن در اين سامانه تعيين مي‌شود.

وي افزود: با توجه به اينکه هدف اصلي در طرح سپاس ارائه خدمات با کيفيت بهتر و افزايش رضايت‌مندي شهروندان از طريق ثبت اطلاعات سلامت شهروندان در مراکز بهداشتي درماني است و اين هدف از طريق شبکه تبادل اطلاعات سلامت قابل حصول است، کارت هوشمند به‌عنوان ابزاري قابل حمل براي نگه‌داري خلاصه اطلاعات مهم سلامت افراد در اين طرح، نقشي فرعي خواهد داشت.

مدير طرح و برنامه مركز مديريت آمار و فن‌آوري اطلاعات وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشكي ابراز كرد: اين کاربردها در اين پروژه شفاف خواهد شد، همچنين هزينه‌ها و فوايد توسعه کارت هوشمند سلامت و مقرون به صرفه بودن آن نيز مساله مهمي است که در اين پروژه مشخص خواهد شد.

محمدي‌فر تاکيد كرد: طرح سپاس شامل ابعاد نرم‌افزاري، سخت‌افزاري، استانداردسازي، آموزشي، گسترش شبکه ارتباطي، فرهنگسازي، توسعه قوانين و مقررات و توسعه علوم نوين مرتبط با حوزه سلامت الکترونيکي در کشور است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم مرداد 1388ساعت 23:34  توسط سید مسعود موسوی  | 

10 چالش در نظام سلامت و راهكار هاي آن

عامل موفقیت اصلی اکثرسازمانهای برترجهان این اصل عنوان شده که “این سازمانها یادگیرنده اند”سازمان یادگیرنده سازمانی است که بطور فعال مشکلات خود را جستجو میکند و با استفاده از دانش نوین به رفع معایب میپردازدو با این روال  سازمان یادگیرنده در مقابل تغییرات سریع محیط خود را سازگار و حتی رشد میدهد.

سازمانی که خود تغییری را پذیرفته و از طریق آموزش فردی ،روابط علمی گروهی و آموزش تیمی درون و برون سازمان ، در صدد یافتن مستمر مشکلات سازمان و رفع آنها از طریق روشهای دانش مدار است، با تحولات بین المللی و نیازمشتریان خود سازگار و هم جهت است.  همه ما شاهد تلاشها و فعالیتهای چشمگیر بخش سلامت برای بهبود و ارتقاء سلامت جامعه هستیم ،اما نگاه نقادانه و کاوش برای ریشه های مشکلات امروز حوزه سلامت کشورمان، با انگیزه های علمی و سازمانی مختلف،میتواند باندازه جرقه های ذهنی برای بهبودسازمان در خور تامل باشد،تا بسترساز انجام  مطالعات دقیقتر وجزئی نگری  بیشتربرای طراحی مداخلات لازم گردد.

1- ضعف در سیاستگذاری ملی برای نظام سلامت

در شرایط حاضر چندگانگی تصمیم گیرندگان و تامین کنندگان مالی سلامت  موجب گردیده است تا وزارت بهداشت از جایگاه و اراده سیاسی لازم برای اعمال اصلاحات و تغییرات جدی درمدیریت و ارائه بهتر خدمات سلامت جامعه برخوردار نباشد .اگرچه  ضعف علمی و عملی ساختار وزارتی در از دست رفتن جایگاه اصلی سیاستگذاری و مدیریت خدمات سلامت  برای این وزارتخانه بی تاثیرنبوده، لیکن هم افزایی این دو پدیده موجب عدم دستیابی به اهداف متعالی این بخش گردیده است .

البته بسیاری از کشورها وجود نهاد های ملی و اجتماعی چندگانه برای نظارت بر کیفیت خدمات و رضایت مردم از شیوه و نتایج خدمات سلامتی را بعنوان یک نقطه قوت میشمارند و بدین سبب در برخی کشورها نظیر استرالیا ،فرانسه و سوئد جندین هیئت و ارگان مرکزی و ایالتی به نمایندگی از مردم و دولت بر خدمات سلامت نظارت کرده  و بازخورد این نظارت در سیاستهای ملی ، منطقه ای و محلی این کشورها مشهود است .

اما زمانیکه بحث سیاستگذاری و هدفگذاری توسعه ملی سلامت و استراتژیهای کلان آن مطرح میگردد ،سازمان قوی کشوری برای سیاستگذاری علمی وجامعه نگر با اختیارات لازم ضروری بوده تا توان برنامه ریزی و مدیریت ملی داشته باشد
راهکار :

 تمرکز وزارت متبوع بر ماموریت بهداشت و درمان ، کوچکسازی وزارت به ساختاری متشکل از خبرگان اعم از افراد متبحر در زمینه های” بالینی ،اپیدمیولوژی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی  ، اقتصاد سلامت و مدیریت مالی، پزشکی اجتماعی ،ارزیابی ومدیریت تکنولوژی،آموزش بهداشت “، واگذاری کلیه امور اجرایی به استانها و شبکه های بهداشتی درمانی ،حذف ماموریت مدیریت آموزش پزشکی از مجموعه وزارت ، اعمال مدیریت و نظارت بر تخصیص کلیه منابع دولتی مرکری از محل مالیات های ملی و فروش نفت  واختصاص آنها به شورای سلامت استان ( از جمله ردیفهای بهداشتی و درمانی دولتی کلیه وزارتخانه های دولت و سازمانهای دولتی که بطور جداگانه بخشی از منابع عمومی را با عنوان بهداشت و درمان در اختیار دارند) ، سیاستگذاری کلان بیمه های عمومی درمانی کشور

۲- مشکلات تامین مالی بخش سلامت

یکی از مهمترین ویژگیهای کشورهای موفق در تامین حداکثر سطح سلامت برای جامعه ،منطقی بودن شیوه تامین مالی و بیشینه کردن سهم بخش عمومی ( مالیات مرکزی و محلی  ،مشارکت بیمه ها )نسبت به سهم پرداخت از جیب مردم  در تامین مالی خدمات سلامت  است تا مردم از نظر پوشش حمایتی در زمان بیماری احساس آسودگی خاطر کنند و در صورت ناتوانی و فقر از خدمات درمانی و بهداشتی چشم پوشی ننمایند. در شرایط فعلی کشورمان مردم ۶۰% هزینه های سلامت را تامین مالی میکنند و علیرغم اختصاص رقم قابل توجهی از GDP  به سلامت عمومی (وزارت بهداشت و بیمه های اجتماعی و سازمانهای دولتی ) این سازمانها تنها ۴۰% خدمات را با کیفیت دولتی تامین مالی میکنند .

راهکار :

بنظر میرسد اگر پس از کسر هزینه های سیاستگذاری و برنامه ریزی های ملی بخش سلامت ،بودجه عمومی به تعداد جمعیت تقسیم و بعنوان حق بیمه سرانه در اختیار یک صندوق بیمه عمومی قرار گیردتا به سازمانهای بیمه اجتماعی اختصاص یابد تاخدمات را از بیمارستانها و مراکز بر اساس بسته خدمات تحت پوشش بیمه خریداری نمایند و برای خریداری خدمت رعایت اصول کیفی استاندارد مراکز و خدمات را مد نظر قرار دهند .در این صورت مردم به سطح مطلوب تری از خدمات به لحاظ کیفی و کمی ( افزایش کمی بسته خدمت ) دسترسی پیدا مینمایند  و بیمارستانها و مراکز برای دریافت  بازپرداخت بیمه ای ملزم به رعایت شاخصهای عملکرد مطلوب می شوند و فضای رقابت برای جذب بیمار و کسب رضایت او بدست می آید و خود گردانی بیمارستانها از محل حداکثر درآمدهای بیمه ای وحد اقل درآمد های نقدی  در حقیقت از محل عملکرد مناسب عملی میشود .

البته برای تحقق این آرزوها میبایست سهم سلامت از مالیات ،درآمد های نفتی ،عوارض محلی و درآمدهای سازمانهای مسئول  از جمله شهرداریها ، کارخانجات و صنایع آلاینده محیط به شیوه ای مطلوب و نظام مند اخذ گردد و سازمانهای بیمه ای از توان برنامه ریزی (تعریف بسته خدمات استاندارد، تعیین تعرفه های واقعی ، شیوه مناسب پرداخت و نظام اطلاعاتی جامع )و مکانیزمهای کنترل مناسب برخوردار گردند و در چارچوب سیاستهای کلان سلامت کشور که از طریق وزارت بهداشت انجام می شود حرکت نمایند .

۳- نارسایی ساختار سازمانی بخش سلامت  

ابعاد ساختار سازمانی نظام سلامت اعم از ساختاری و محتوایی  قابل نقد است در ابعاد ساختاری دچار رسمیت گرایی زیاد و در نتیجه افت نوآوری و خلاقیت گردیده است .علیرغم تلاشهای فراوان برای تمرکز زدایی هنوز رویکرد متمرکز بر ساختار سلامت حاکم است .مثلا روسای دانشگاهها بعنوان مهمترین سطح مدیریت میانی از سوی وزیر انتخاب میشوند و یا یک بیمارستان دولتی در یک شهرستان نمی تواند روش پرداخت مجزا  ، مدیریت نیروی انسانی اتونوم و یا نظام مدیریتی مبتکرانه ای را اتخاذ نماید مگر توسط دولت بعنوان پایلوت یک طرح انتخاب شود . حتی طرحهای اصلاح طلبانه مدیریتی مثل بیمارستانهای هیئت امنایی از قواعد و دستورالعملها ( و نه سیاستهای عمومی) تبعیت میکنند .

دانشگاهها نظام آموزشی مشابهی دارند و ……… . از بعد ساختار سازمانی ، رویکرد اصلی ساختار وزارتی وظیفه گرا ، گسترده در طول است  و از پیچیدگی و عدم ارتباطات ارگانیک بین واحد ها و بخشها رنج میبرد . در ابعاد  محتوایی “تشویق کارکنان”  به اهداف سازمان  سلامت  ضعیف و فرهنگ سازمانی برای به حرکت در آوردن انگیزش های انسانی و ارائه بهترین خدمات حیاتی سلامتی به جامعه مکفی نیست .جایگاه بخش خصوصی و شیوه مشارکت ونظارت پذیری و ارتباط سازمانی آن با بخش دولتی در هاله ای از ابهام است که زمینه سوء استفاده و آزادی مطلق  و یا بعضا تضعیف این بخش را فراهم نموده است .

راهکار :

تشکیل هیئت بازنگری و تدوین ساختار سلامت کشور با حضور جمعی از خبرگان دانشگاهی و ،اجرایی ،وزارتی و نمایندگان مردم و بخش خصوصی – حضور خبرگان دانشگاهی و نمایندگان بخش خصوصی قویا توصیه می شود -   برای شناخت استراتژیک از اولویتها و چالشهای موجود ،کوچکسازی ، ساده سازی و طراحی ساختار با رویکرد ماتریسی و نیروی انسانی مورد نیاز با دانش و مهارتهای مورد نیاز برنامه ریزی و مدیریت ملی . تدوین برنامه استراتژیک وزارت با دید بلندمدت اولین اقدام جامع در این راه خواهد بود .

اگرچه برنامه نویسی استراتژیک چند سالی است در سیستمهای سلامتی تجربه شده ولی تحقق اهداف این برنامه ها منوط به کفایت علمی ، دید تحلیلی جامع نگرو دقیق از وضع موجود و پیش بینی استراتژیها و ابزارهای مدیریتی صحیح میباشد .

۴-چالش مدیریت منابع انسانی

 نیروی انسانی بویژه نیروی انسانی آموزش دیده و ماهر مهمترین سرمایه هر سازمان است .خوشبختانه بخش اعظم نیروی انسانی بخش سلامت در سطح بالایی از دانش و مهارت قرار دارند که این بنوبه خود مدیریت معقولتری را می طلبد . پرداخت حداقل های حقوقی جامعه به اکثریت کارکنان ( کارشناسان ،اکثریت پزشکان وپیراپزشکان و پرستاران)، احساس تفاوت غیر عادلانه با حداقلی از کارکنان (گروهی از مدیران و پزشکان) ،ضعف انگیزش های غیر مالی نظیر عوامل شغلی و محیط کار و مکانیزمهای تشویق و ترغیب کارکنان بخش سلامت کشور را با چالش انگیزشی مواجه ساخته است.اگرچه ایمان و انساندوستی همواره پشتوانه خدمت رسانی در این بخش بوده است.
از آنجاییکه  میزان رضایت انها مستقیما با کیفیت خدمات و سطح سلامت جامعه در ارتباط است میبایست یکی از اولین راهکارهای مدیریت نوین این بخش را بر بکارگیری ابزارهای صحیح مدیریت کارکنان استوار ساخت .

چه بسا باصرف هزینه های اندک و برنامه ریزی صحیح مشاغل و مسیرورود به خدمت و ارتقا کارکنان و شیوه مناسب پرداخت و رفع تبعیضهای احتمالی بتوان موتور محرکه نیروی انسانی این بخش را به قوا و حرکت بیشتر واداشت و علیرغم وجود نیروهای آموزش دیده بیکار، از فقر شاخص پزشک به ازای هزار نفر یا پرستار بازای هزار نفر رنج نبرد.
راهکار : 

ساختار ماتریسی و تقویت عملکرد تیمی در سطح سیاستگذاری  و طراحی فرایندها و مشاغل در سطح عملیاتی ارائه خدمات،ترسیم مسیر شغلی بطور روشن ، مدیریت عملکرد کارکنان مبتنی بر قرار دادهای شغلی و پرداختهای متناظر عملکرد ,اتخاذ روش پرداخت مناسب برای هر سطح ( بخصوص جایگزینی شیوه کارانه در بیمارستان و حقوق برای کارکنان با روشهای ترکیبی که به افزایش کارآیی و رضایت بیانجامد.طراحی مدل منطقی  انتخاب مدیران سلامت برپایه دانش و تجربه مدیریت و سوابق عملکرد.

در این میان دانش آموختگان رشته های بالینی بیشتربا مهارتهای فنی(مورد نیاز سطوح عملیاتی سیستم ) و دانش آموختگان مدیریت با مهارتهای مدیریت (مورد نیاز سطوح برنامه ریزی و سیاستگذاری)آشنایی دارند بنظر میرسد تلفیقی مطلوب از این دو دانش ومهارت در قالب افراد یا تیمهای مدیریتی بتواند سامانی به شیوه مدیریت این بخش دهد .
۶-ضعف  مدیریت فن آوری بخش سلامت


امروزه دانش ومداخلات مدیریتی سازمان سلامت ،تجهیزات پزشکی و اداری ، پروسیجرهای درمانی و داروها بعنوان فن آوری سلامت محسوب میگردند. این فن آوریها پس از نیروی انسانی سرمایه های سلامت یک کشورند .همانگونه که در بخش تجارت سرمایه گذاری صحیح منوط به اخذ اطلاعات و تجربیات دقیق و جامع که کلیه منافع و خطرات احتمالی را بسنجد میباشد انتخاب و استفاده از فن آوری سلامت (با توجه به گرانی هزینه و وسعت استفاده برای کل جمعیت کشور )نیازمند سیاستگذاری ،انتخاب و استفاده کار آمد است .

بعنوان مثال ورود برخی  داروهای گران به کشور و یا اتخاذ یک سیاست مدیریتی گسترده بدون انجام مطالعات لازم منتج به هزینه های گزاف و بدست آوردن حداقل منافع برای بیمار و جامعه است . سازمانهای سلامت بویژه ارائه کنندگان خدمات ، بیشتر بدنبال تملک فن آوری جدید هستند تا تناسب و کارآیی فن آوری  و منافع بیماران و جامعه  بدنبال بکارگیری فن آوری .چنانچه قبل از اجازه ورود به یک تکنولوژی گرانقیمت یا فن آوری که در صورت تایید  بطور گسترده در کشور مورد استفاده قرار میگیرد وسیستم را متحمل هزینه های سنگین نگهداشت و بکارگیری آن میکند ،مطالعات لازم صورت پذیرد کارآیی و بهره وری منابع بیشتر بوده و زیانهای احتمالی آن به بیماران کمتر خواهد بود.
راهکار :

بکارگیری ابزار ارزیابی فن آوری سلامت و بررسی همه جانبه فن آوریهای نوظهور یا در حال استفاده برای کمینه کردن اشتباه در انتخاب و استفاده از فن آوریها . تاسیس هیئت  ناظر بر ورود فن آوریهای نوین  نظیر  انجمن  تکنولوژی  پزشکی  در سوئد  یا  مرکز  فن آوری  در وزارت  بهداشت مالزی و انجام  پروژه های   مطالعاتی   ارزیابی  فن آوری    توسط تیمهای  علمی  و گروههای علمی مشاور
    Technical  Advisory Committee on Health Technology Assessment
از سوی دیگر پس از انتخاب مناسب فن آوری نیاز به مدیریت صحیح فن آوری از بعد برنامه ریزی ، تخصیص منابع و نگهداشت و آموزش نیروی کاربر داریم که نیازمند مداخلات لازم در ابعاد مدیریت تکنولوژی در سطح وزارت ،دانشگاهها و بیمارستانهاست .این مطالعه در سالهای ۱۳۸۴-۱۳۸۵ توسط دکتر سیما مرزبان و همکاران در سه سطح مذکور انجام و مدل مدیریت تجهیزات پزشکی کشور پیشنهادگردیده است و قابلیت انجام پایلوت وتکمیل را دارامیباشد .

۷- چالش مدیریت منابع مالی  بخش سلامت

در مورد مشکلات تامین مالی در بند دوم به اختصار اشاره شد .این بند در برگیرنده مشکل موجود برای تخصیص منابع بروش علمی به خدمات سلامت است .اگر چه بودجه ریزی وزارت از بودجه ریزی افزایشی سنتی مبتنی بر دسته بندی دروندادها به بودجه ریزی عملیاتی ارتقا یافته اما هنوز با بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد یا  Performance based budgeting فاصله زیادی داریم .علت این نقصان ضعف سیستم هزینه یابی یا محاسبه قیمت تمام شده خدمات در سطوح ارائه و مدیریت خدمت است .

البته در سالهای اخیر تلاشهای وافری برای ارتقا نظام حسابداری و همخوانی آن با بودجه ریزی عملیاتی صورت گرفته است. اتخاذ روش مناسب پرداخت کلیدی برای تغییر رفتار در ارائه کنندگان بالخص بیمارستانها و پزشکان است .مثلا روش پرداخت کارانه منجر به القای نیاز افزون و استفاده بیش از حد از تجهیزات و تحمیل هزینه های غیر ضرور به بیماران و سیستم است .با روشهای جدید پرداخت ازجمله” سرانه و    ” DRG  میتوان این بار مالی گزاف را به خدمات بهتر ،کارکنان دیگر و اولویتهای مهمتر سوق داد.
راهکار :مبنای اصلاح سیستم بودجه ریزی  ، ارتقا سیستم حسابداری نقدی به تعهدی و محاسبه هزینه خدمات و تحلیل هزینه هاست .از سوی دیگر استاندارد سازی عملیات و روشهای اندازه گیری عملکرد پیش نیاز بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است .

اگرچه گستردگی خدمات و تنوع آنها در بیمارستانها ، مراکز و سطوح ستادی کار ساده ای نیست ولی تنها راه برای بستر سازی عقد پیمان برای مدیریت مبتنی بر عملکرد نیروی انسانی ، بودحه ریزی مبتنی بر عملکرد و هزینه یابی خدمات است .
برای تغییر نظام پرداخت هم نیاز به تعریف و استانداردسازی بسته خدمات , بسته تکنولوژی و استاندارد سازی پروسیجرهای درمانی از طریق Clinical Practice Guidelines یا راهنمای بالینی عملکرد هست تا مبنای پرداخت بر پایه روال علمی مقبول برای درمان هر بیمار یا هر رده از بیماریهای طبقه بندی شده باشد .ICD۱۰)) .

در این صورت با اشاره به تشخیص احتمالی وقطعی بیماری پرداخت عملیات انجام شده(مبتی بر استاندارد) بطور گلوبال یا مجزا انجام میشود و هزینه بطور مستقیم به خروجی مستند خدمات وصل میشود و دیگر امکان انجام عملیات تشخیصی بیش از حد یا سوق بیمار به پروسیجرهای نامناسب وپر هزینه درمانی وجود نخواهد داشت مگر پزشک یا پرسنل هزینه اضافی و جریمه های غیر مادی آن را بپذیرند. از این رهگذر بیماران در فضای امن هزینه ای و درمانی قرار میگیرند و مورد سوء استفاده مالی یا پزشکی قرار نمی گیرند.

بنا بر این اعمال شیوه مناسب پرداخت هم مکانیسم انگیزشی برای تغییر رفتار و ارتقا سیستم است ،هم ابزار کنترل هزینه های غیر ضرور و هم عامل امنیت و رضایت بیمار در ابعاد جسمی و اقتصادی.

8- ضعف مدیریت دانش و اطلاعات سازمانی

یکی از مهمترین مشکلات ریشه ای سیستم سلامت ایران ،بهره مندی کم از نظام یکپارچه اطلاعات مدیریت خدمات سلامت در سطوح سیاستگذاری و عملیاتی است . سیستم های یکپارچه اطلاعات مدیریت همه جزایر اطلاعاتی مربوط به حوزه های عملکرد یک سازمان را بطور منسجم و یکپارچه میبینند و امکان برنامه ریزی و پیش بینی آینده را برای یک سازمان میسر می سازند .تلاشهای اخیر سازمانهای ستادی  توانسته اطلاعات هر بخش را بطور مجزا سامان دهد ولی مانع ارتباط ارگانیک سامانه های سیاستگذاری و برنامه ریزی است .

مثلا کارگزینی اطلاعات پرسنلی را جداگانه ،سیستم بودجه ریزی مبانی و اطلاعات بودجه ای را مجزا و حوزه حسابداری اسناد و عملیات خود را در یک جزیره جداگانه اطلاعاتی و مدیریت تجهیزات داده های اطلاعاتی را با نرم افزار و چارچوب متفاوت نرم افزاری سامان داده است .حتی اگر همه این اتفاقات در پی تلاشهای بخشهای متفاوت برای ساماندهی اطلاعات مدیریت خود( نه صرف  عملیات اداری)روی داده باشد بدلیل از هم گسیختگی حلقه های اصلی اطلاعات مدیریت سازمان امکان گزارشگیری مدیریتی و طراحی مداخلات چند محوری و بین بخشی بسیار مشکل است .

مثلا طراحی نظام واقعی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد نیاز به وجود یک روح حاکم مدیریتی بر همه ابعاد مدیریت اطلاعات  سازمان دارد  که در بند قبل بدان اشاره شد.
راهکار:

مدیریت دانش بیش از آنکه به ساماندهی و مستندسازی داده هاو اطلاعات سازمانی بیاندیشد به مستند سازی و تقویت دانش و مهارت افراد ماهر سازمان بعنوان گرانبها ترین سرمایه سازمان بها میدهدو برای این امر به طراحی انگیزشها و روشهای مدیریتی مثبت و ابزارهای Knowledge Management در یک سازمان میپردازد تا سرمایه دانش سازمان اعم از اطلاعات سازمانی و دانش افراد خبره، مابین کارکنان و مدیران بگردش درآید.

۹- غفلت از شنیدن صدای مشتری یا Voice of

Customerاگر بیماری از روال انجام یک خدمت ،زمان انتظار طولانی ،سردر گمی در راهروهای بیمارستان و بیمه یا برخورد افراد در زمان بستری وپرداخت هزینه های  اضافی یا غیر قانونی ناراضی باشد چگونه و از چه روال موثر قانونی میتواند منشا تغییرات سازنده در این خدمات گردد بگونه ای که این مشکلات برای او یا سایر بیماران تکرار نگردد.بهمین منوال اگر پزشکی از عدم دسترسی بهمنابع و مواد ، ابزارهای تشخیصی یا درمانی ضروری برای بیمار و یا از بی مهری سازمان در جبران خدماتش و تامین مسیر ارتقا شغلیش رنج ببرد آیا مسیر و مجرای سازمانی موثری برای بهبود شرایط شغلی یا خدمترسانی او وجود دارد .

در سایر کشورها اینگونه نقش ها به نهادهای غیر دولتی پرسشگر و نظلرت کننده سپرده شده و راهکارهای لازم برای اثربخشی این انتقادات یا خواسته ها مکتوب و معمول گردیده .بطوریکه ابراز نظریه مشتری نه تنها نظام مند و قانونی است بلکه مکانیسمهای فعال نظر سنجی مستمر ،تحلیل نظرات وپاسخ اصلاحی به آنها از طریق نهادهای ملی ناظرو سازمان مربوطه لازم الاجرا است .

مثلا هیئت ملی بهداشت و رفاه و هیئت ملی بیمه اجتماعی در سوئد ،شورای منطقه در رومانی ، شوراهای ایالتی و محلی در اکثر کشور های اروپایی و شهرداریهایی که شهردار یا شورای شهرداری آنها مستقیما از سوی مردم انتخاب شده اند بعنوان ناظر حسن ارائه خدمات به بیماران ،شنوای صدای آنهابوده  و عضو نهاد های کشوری سیاستگذار در امر سلامتند.

راهکار:

پیش بینی و طراحی مکانیزمهای قانونی پایدار با فرایند کوتاه و قدرت تاثیرگذاری زیاد برسیاستهاو برنامه ها ی سلامت کشور و سطوح ارائه کننده و حضور واقعی نه صوری نمایندگان بیماران در جمع های کلیدی تصمیم گیرنده برای خدمات سلامت شهرها و استانها و کشور و طراحی مکانیزمی اکتیو برای شنیدن صدای بیماران(مثلا نظرسنجی در زمان ترخیص بیماران و ۱۰ روز بعد از آن) وکارکنان و فیدبک تاثیر گذار آنها به روال  برنامه ریزی و امور اجرایی سازمانها.

۱۰-  غفلت از ابزارهای علمی مدیریت  و نقش دانش آموختگان این رشته برای حل احتمالی برخی از این مشکلاتجهان امروز به اهمیت علم و هنر مدیریت بعنوان تنها راه حل پیشرفت سازمانها واقف شده است و کشور ها و سازمانهایی که توانسته اند از یافته ها ،ابزارها و دانش مدیریت برای کشف و حل مشکلات خود کمک بگیرند در عرصه صنعت ،خدمات و تجارت موفق تر بوده اند .

بدیهی است مدیریت  نظام سلامت و سازمانهای ارائه کننده خدمات سلامتی با پیچیدگیها و مسائل جدی سازمانی که امروزه متوجه این بخش گردیده و تفاوتهای نسبی بازار خدمات با سایر بخشها از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به همین نیاز افرادی در داخل و خارج کشور به کسب دانش آکادمیک آن پرداخته اند اما متاسفانه بهره مندی سیستم سلامت از دانش و مهارتهای علم مدیریت و اقتصاد سلامت علیرغم اینهمه تلاش آموزشی مورد غفلت جدی واقع شده است .

اگرچه پزشکان و خبرگان بالینی گنجینه دانش فنی این حیطه هستند اما مدیریت این سیستمهای پیچیده به تلفیقی از دانش ومهارتهای مدیریتی و بالینی نیاز دارد و این مهم سالهاست که به حیطه تجربه جهان آزموده شده است . نقد برخی افراد نسبت به تواناییهای مدیریتی برخی دانش آموختگان این رشته  البته متوجه کفایت شخصیتی ویا فردی و سطح تلاش گروههای آموزشی است و ناقض ضرورت جهانی بکارگیری دانش آموختگان آکادمیک این رشته  در مشاغل حساس و کمیته های مطالعاتی و تصمیم گیری نظام سلامت نیست .البته ممکن است پزشکان هوشمند بتوانند با با مطالعه موردی یا شرکت در نشست ها با  برخی مفاهیم و ابزارها ی نوین مدیریت آشنا شوند و منشا اصلاحات مفید در سازمان خود گردند ولی بهرحال تحصیل آکادمیک پیرامون یک موضوع، دید همه جانبه و ریشه ای در افراد کوشا و علاقمند ایجاد میکند و سطح متفاوتی از دانش را بدست می دهد که این امر در سایر رشته ها هم محسوس است (فرق دندانپزشک تجربی با یک دندانپزشک دانشگاهی).

راهکار:

توجه جدی به آموزش مدیریت  و اقتصاد سلامت  در دانشگاههای کشور و آموزشهای شغلی مدیران  و طراحی مکانیزمهای رسمی برای حضور خبرگان مدیریت و اقتصاد سلامت در کنار متخصصین بالینی در مجامع تصمیم گیری و مدیریت کلان و تصویب اولویت ویژه دانش آموختگان این رشته ها برای پستهای مدیریتی میانی و ارشد و همکاری علمی آنها باگروههای مطالعات کاربردی در کلیه سازمانهای مرتبط با سلامت جامعه ایران و تصویب ۳ واحد آموزشی مشترک با هدف آشنایی دانشجویان با کاربرد مفاهیم و ابزارهای مدیریت سلامت برای مقطع ارشد و دکترای کلیه رشته های پزشکی و پیراپزشکی  .

این دفتر  به پایان رسید ولی حکایت مدیریت سلامت همچنان باقی است .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم مرداد 1388ساعت 23:42  توسط سید مسعود موسوی  | 

مصاحیه با دکتر کیانی

گذار از مديريت سنتي
سلامت، حق هر انساني در هر نقطه‌اي از كره خاكي است؛ اين شعار در اسناد مهم بين‌المللي مانند اعلاميه حقوق‌بشر و همچنين اسناد ملي، مانند قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، مورد تأكيد قرار گرفته است.

 در اين ميان به گفته كارشناسان هرچند در 2 دهه اخير، نظام سلامت در ايران، رشد چشمگيري داشته است اما هنوز تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله دارد.

به‌طوري كه طبق تعريف سازمان بهداشت جهاني يك نظام سلامت كارآمد از 4 ركن اساسي، سياستگذاري، توليد و تخصيص منابع،  تأمين منابع مالي و ارائه خدمات تشكيل شده است كه كشور ما در هر 4 قسمت با چالش‌هاي اساسي روبه‌رو است.

در همين رابطه گفت وگويي با دكتر غلامرضا كياني،  دكتراي مديريت استراتژيك و دبير كنگره مديريت در سلامت كه براي نخستين بار با هدف توسعه دانش و فرهنگ مديريت نوين در سازمان‌هاي مرتبط با سلامت کشور اول اسفند ماه برگزار خواهد شد، ترتيب داديم كه از نظرتان مي‌گذرد.

 • آقاي دكتر با توجه به اين كه به برگزاري اولين كنگره مديريت در سلامت نزديك مي‌شويم،  بحث را با مهم‌ترين اهداف اين كنگره شروع كنيم؟

همان‌طور كه از نام اين كنگره پيداست،  تأكيد كنگره بر «مديريت» در حوزه سلامت است؛ اگرچه ما كنگره و همايش در حوزه سلامت بسيار داشته‌ايم و داريم ولي توجه به مديريت در اين حوزه كمتر مد نظر بوده است.

 • اصلا چرا مديريت؟

 چون فكر مي‌كنيم چالش اصلي در حوزه سلامت، مديريت آن است؛ همان‌طوركه چالش اصلي مديريت در اين حوزه نيز تغيير بينش از مديريت سنتي به مديريت علمي و مدرن است.

 • اين يعني مديريت در كشور ما حالت سنتي دارد؟

كاملا،  سازمان‌هاي عصر حاضر را نمي‌توان با مديريت سنتي اداره كرد چون مديريت نوين تحول عظيمي كرده است. ما بايد باور كنيم كه مديريت خود يك علم است كه بايد آن‌را آموخت.

علاوه براين سرمايه گذاري زيادي در نظام سلامت كشور شده است و ما پزشكان قابل و متخصصان خوبي داريم، همچنين درمانگاه‌ها،  بيمارستان‌ها و مراكز خدمات درماني زيادي هم ايجاد شده‌اند و  هر ساله تجهيزات پزشكي فراواني به كشور وارد مي‌شود.

پس اين سرمايه‌گذاري‌ها نياز به مديريت دارند تا به‌طور بهره‌ور استفاده شوند.

 • پس شما معتقديد مديريت سنتي بهره‌وري اين سرمايه‌گذاري‌ها را افزايش نمي‌دهد؟

بله، مديريت سنتي توان اداره بهره وري از سازمان‌هاي مرتبط با حوزه سلامت را ندارد.چون مديران براي اداره سازمان خود بايد مجهز به دانش،  بينش و مهارت‌هاي مديريتي متناسب با عصر حاضر باشند. علاوه بر اين اداره سازمان‌هاي امروز به‌دليل شتاب فراوان تغييرات محيطي آنها،  بسيار پيچيده‌تر از گذشته است.

به موازات اين پيچيدگي مفاهيم مديريتي نيز تحول اساسي يافته و شما به صرف اينكه پزشك حاذق يا جراح قابلي باشيد،  براي اداره يك بيمارستان و حتي يك مطب كافي نيست.

 • شما اميدواريد كه ارتقاي نظام مديريت سلامت،  مشكلات ما را حل كند؟

ببينيد  در حال حاضر بيش از 700 بيمارستان دولتي و خصوصي در كشور وجود دارد و فقط يكي از اين مزايا اين است كه اگر شما با مديريت خوب فقط 10 درصد به بهره‌وري مجموعه بيفزاييد،  حدود 70بيمارستان به ظرفيت بيمارستاني كشور افزوده‌‌ايد.

علاوه بر اين همان‌طور كه گفتم چالش اساسي ديگر همان تغيير بينش از مديريت سنتي به مديريت مدرن و علمي است.

ببينيد علم مديريت در حوزه سلامت تحول اساسي کرده و ما در اداره سازمان‌هاي امروز در حوزه سلامت بايد نگاهمان را نسبت به بسياري از امور و موضوعات تغيير دهيم. به‌عنوان مثال مراکز درماني ما رابطه‌اي يکطرفه با ارباب رجوع يا بيمار دارند؛ در حالي‌که مديريت جديد اين رابطه را دوطرفه مي‌بيند و اين بيمار نيست که به ما و درمان ما نياز دارد؛ ما هم به او نياز داريم. بنابراين ما در حق او لطف نمي‌کنيم و به او حق مي‌دهيم که اگر دير پذيرش شود اعتراض کند.

 • مي‌فرماييد كه مديريت جديد بيمار را فقط به چشم مشتري مي‌بيند،  درست است؟

بله،  مديريت جديد اکنون چيزي به نام بيمار (Patient) يعني فرد صبوري که درد را حتي از نوع اداري‌اش تحمل مي‌کند نمي‌شناسد؛ او را به‌عنوان مشتري مي‌بيند و کليه حقوقي را که براي يک مشتري قائل است براي او نيز مي‌پذيرد.

 وقتي شما بيمار را مشتري خود بدانيد،  مفاهيمي مانند مشتري‌مداري،  بازاريابي،  رابطه دوطرفه با مشتري و رضايتمندي مشتري نيز در حوزه سلامت موضوعيت پيدا مي‌کند. در حالي‌که در مديريت سنتي ما رابطه يکطرفه بيمار و پزشک يا مرکز درماني را داريم.

 • شما صحبت از اداره بيمارستان هم كرديد. يك سؤال اساسي براي خيلي‌ها مطرح است و آن اين است كه آيا مديريت يك بيمارستان و يا يك درمانگاه بايد حتما با پزشكان باشد؟

ببينيد،  اينكه يك پزشك يا يك جراح بهتر مي‌تواند يك بيمارستان را اداره كند خود يكي از باورهاي مديريت سنتي است. مديريت مانند هر علم ديگري براي خود اصول و قواعدي دارد و موضوع آن اداره سازمان‌هاست.

فارغ از اينكه اين سازمان يك شركت توليدي يا يك واحد خدماتي است؛ دولتي است يا خصوصي است؛ انتفاعي است يا غير انتفاعي؛ خودرو توليد مي‌كند يا خدمات درماني ارائه مي‌كند بايد به اين اصول و قواعد بازي آشنا باشد.

مدير يك بيمارستان بايد مديريت بر دانشگران و افراد متخصص را بداند و اين مهم‌تر از چگونگي تشخيص بيماري و فرآيند درمان يك بيمار براي اداره يك بيمارستان است.

 • پس شما معتقديد كه يك مدير قوي حتي اگر سر رشته‌اي از طبابت و دانش پزشكي نداشته باشد، مي‌تواند يك بيمارستان را به‌خوبي اداره كند؟

بله، بهتر از يك جراح موفق. يك مدير براي اينكه موفق شود،  بايد تفكر استراتژيك داشته باشد، بايد مجهز به نگاه سيستمي باشد،  بايد ديد فرآيند نگر داشته باشد،  بايد بازار را بفهمد و با اصول و قواعد بازاريابي آشنا باشد،  بايد قابليت‌هاي ارتباطي خوب داشته باشد و با اصول و فنون مذاكره آشنا باشد و بسياري از بايد‌هاي ديگر در اين رديف.در حالي‌كه شما از يك جراح خوب انتظار ديگري غير از اين قابليت‌ها و مهارت‌ها داريد.

 • در اين ميان، تمرکز‌‌زدايي در حوزه بيمارستان‌ها نظير هيات امنايي شدن آن‌ها چقدر پيشرفت داشته است؟

اينکه موضوع اشاره شده چقدر پيشرفت داشته نمي‌دانم ولي بايد به يک نکته اساسي در اين ارتباط توجه داشت، هيات امنايي شدن بيمارستان‌ها مي‌تواند نقش مثبتي در بهبود عملکرد آن‌ها داشته باشد به شرطي که با رويکرد و بينش هيات امنايي کار کنيم.

چون ساختارها به تنهايي نمي‌توانند سبب تحول شوند و اين مديرانند که به ساختارها معنا و جهت مي‌دهند.براي همين است كه مي‌گويم يک مدير با رويکرد سنتي در هر ساختاري بنشيند- چه متمرکز و چه غير متمرکز-  مدير سنتي است.

 • در بحث آموزش مديريت به مديران بخش بهداشت و درمان چطور؟ آيا موفق عمل کرده‌ايم؟

البته کارهايي در اين خصوص شده است که بيشتر در سطح سرپرستي است و نه مديريت ولي در کل اين اقدامات ناچيز هستند و لازم است در برنامه‌هاي آموزشي نيز تجديد نظر اساسي شود.

علاوه بر اين با توجه به اين كه مفاهيم مرتبط با مديريت در چند سال اخير تحول زيادي داشته،  مديران بخش سلامت بايد با مفاهيم نوين مديريت آشنا شوند.

 • يك سؤال مشخص. به نظر شما مشکل عمده نظام سلامت ما، نبود پول است يا عدم مديريت؟

ببينيد، پول تنها يکي از منابع مورد نياز براي اداره يک مجموعه است. ما منابع مهم‌تر از پول هم داريم. به‌عنوان مثال منابع انساني يا اگر دقيق‌تر گفته شود سرمايه  انساني. شما اگر همه منابع را به خوبي داشته باشيد ولي نتوانيد آن‌ها را به‌خوبي راهبري و مديريت کنيد،  موفق نخواهيد بود.

در عوض اگر مديريت خوبي بر سازماني حاکم باشد،  تأمين و تخصيص پول و منابع ديگر نيز جزء وظايف همان مديريت خواهد بود. بنابراين مشکل نظام سلامت کشور قبل از اينکه چيز ديگري باشد،  مديريت است.

 • فكر مي‌كنيد چقدر زمان نياز است كه بتوان اين مسائل را از ريشه حل كرد؟

 اين مسائل از نوعي نيستند که بتوان يک‌شبه آن‌ها را حل کرد يا يک ارگان و سازماني توان حل آن را داشته باشد.

در اين ميان هم اگرچه ما اقدام به برگزاري كنگره مديريت سلامت كرديم اما کنگره بزرگ مديريت سلامت نه چنين مأموريتي براي خود قائل است و نه خود را در چنين جايگاهي مي‌بيند.اين کنگره فرصتي است براي طرح موضوع تا اين نوع مسائل هم در کانون توجه ما قرارگيرند.

 • سؤال آخر: برگزاري کنگره بزرگ مديريت سلامت، بستري مناسب براي تعامل مديران و دست‌اندركاران بخش سلامت محسوب مي‌شود. به نظر شما براي برون‌رفت از شرايط سنتي‌اي كه صحبتش را كرديم،  اين کنگره چه نقشي مي‌تواند ايفا كند؟

اين کنگره مي‌تواند گامي در جهت تحقق اهداف نظام سلامت محسوب شود. چون يك نظام سلامت، 3 هدف عمده را دنبال مي‌كند.

 نخست تأمين نيازها و ارتقاي سلامت مردم؛ دوم،  پاسخ‌گويي به انتظارات و نيازهاي غيرپزشكي ولي مرتبط با نظام سلامت و سوم مشاركت عادلانه مردم در اين فرآيند، به ويژه اين‌كه در بخش مالي اين مشاركت بايد عادلانه هم باشد و به نظر من اين کنگره كه با مشاركت مديران و دست‌اندركاران و صاحب‌نظران بخش سلامت برگزار مي‌شود،  از طريق تعامل اين اجزا  با يكديگر مي‌تواند بستري مناسب براي تحقق اين اهداف فراهم بياورد

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم مرداد 1388ساعت 1:12  توسط سید مسعود موسوی  | 

MBA در صنعت سلامت

MBA در صنعت سلامت
MBA IN HEALTH INDUSTRY

کشور توسعه نيافته نداريم، آنچه هست ضعف مديريت است.
پيتر دراکر


هدف دوره:
هدف دوره، آموزش دانش نوين مديريت به دانش آموختگان رشته هاي پزشکي و ساير رشته‏هاي مرتبط با صنعت سلامت است. اين دانش ترکيبي از دانش آموختگان را براي مديريت کارآمدتر از مديريت يک مطب يا مرکز درماني کوچک گرفته تا رهبري و مديريت سازمان هاي بزرگ نظام سلامت آماده مي سازد.

محتويات دوره:
1-    مباني مديريت و پارادايم‏هاي معاصر
2-    تفکر و مديريت استراتژيک
3-    مديريت کسب و کار
4-    مديريت تحول
5-    مديريت خدمات رساني
6-    مديريت بازار و ارتباط با مشتري
7-    مهارت‏هاي اساسي کسب و کار
8-    اقتصاد سلامت و مديريت سرمايه
9-    مديريت سرمايه هاي انساني
10-    مديريت دانش و تکنولوژي اطلاعات
11-    نوشتن طرح هاي تجاري و بودجه‏ريزي
12-    مديريت بحران و فوريت 
•    پروژه پايان دوره    

شيوه برگزاري دوره:
اين دوره در طي 12 ماه براساس 12 بخش مستقل ذکر شده در قسمت سرفصل‏ها برگزار مي‏گردد. هر ماه يک بخش مستقل در 4 نيم روز پايان هر هفته آموزش داده خواهد شد. برنامه آموزشي بر اساس جلب مشارکت دانشجويان در مباحث مورد نظر و تاکيد بر کاربردي نمودن مفاهيم طراحي شده ،از اين رو علاوه بر طرح مباحث نظري و ارئه مــدل‏هاي کــاربردي از شيوه‏ها و تکنولوژي آموزشي     سازگار با هدف برنامه، نظير بحث و گفتگو، نمايش فيلم و ارائه مورد کاوي، تحليل مسائل، ايفاي نقش، بازي آموزشي و ... استفاده          مي شود. در برخي بخش‏هاي مستقل علاوه بر استاد اصلي اساتيد همکار نيز مشارکت خواهند داشت.

مدت دوره:
دوره طي يک سال در 48 نيم روز پنج شنبه هر هفته از ساعت 8:30 الي 12:30 برگزار مي‏گردد.

گواهي نامه:
براي شرکت‏کنندگان در دوره گواهي نامه صادر خواهد شد.

مخاطبان:
•    مديران ارشد صنعت سلامت
•    مديران صنعت بيمه کشور
•    مديران صنايع دارويي و تجهيزات پزشکي
•    مديران و سرپرستان بخش‏هاي مختلف بيمارستان ها، کلينيک ها و پاراکلينيک‏ها
•    کليه پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، پرستاران و ...
•    ساير علاقمندان و فعالان حوزه‏هاي مختلف صنعت سلامت که به بهبود و توسعه کسب و کار خود مي‏انديشند و باور دارند که با افزودن بر گنجينه دانسته‏هاي مديريتي خود در زندگي حرفه‏اي موفق‏تر خواهند بود.جهت کسب اطلاعات تکميلي و ثبت نام با ما تماس بگيريد.
نشاني: خيابان آفريقاي شمالي، خيابان گل گونه، شماره 33
تلفن: 61-22034859  فکس: 22034862
www.fara.ir

+ نوشته شده در  شنبه دهم مرداد 1388ساعت 17:57  توسط سید مسعود موسوی  | 

هزینه بالا مدیریت بیمارستان ها را پیچیده می کند

وزیر بهداشت:'

هزینه بالا مدیریت بیمارستان ها را پیچیده می کند

اکونیوز: وزیر بهداشت گفت: مواجهه با افراد دردمند و در شرایط اضطرار همکاری با پزشکان و تحصیل کردگان گروه‌های مختلف پزشکی و تأمین نیاز روحی انگیزشی و مالی آنها، در کانون توجه قرار گرفتن بیمارستانها به عنوان کانون ارائه خدمات و توجه سیاستگذاران و مردم و همچنین هزینه‌بر بودن اداره بیمارستان از مهمترین دلایل پیچیده بودن مدیریت بیمارستانها است.به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "کامران باقری لنکرانی" امروز در اولین کنگره بین‌المللی مدیریت بیمارستانی که در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد با اشاره به چالش‌های بخش سلامت کشور اظهار داشت: در حال حاضر جمعیت کشور رو به سالمندی است که این امر بیماریهای جدیدی را که عمدتاً مزمن و غیرواگیردار هستند در کشور افزایش می‌دهد و برای درمان آنها نیاز به خدمات فوق تخصصی پزشکی را روز به روز زیادتر می‌کند.


وی افزود: مدیریت بیمارستانی از نکاتی است که تا کنون با دید عالمانه و به صورت اجرایی به آن توجه کافی نشده است و با توجه به اینکه عمده هزینه‌های بخش سلامت در بیمارستانها صرف می‌شود پیچیده‌ترین مدیریت مدیریت در بیمارستان است.


باقری لنکرانی تصریح کرد: در قانون اساسی موضوع سلامت موضوع اصل 44 قانون اساسی نیست بلکه موضوع اصل 43 قانون اساسی است که در آن حکومت وظیفه تأمین نیازهای مردم از جمله درمان را بر عهده دارد زیرا سودآوری نمی‌تواند مبنای بخش سلامت قرار گیرد.


رئیس اولین کنگره بین‌المللی مدیریت بیمارستانی افزود: در برابر این مدیریت چند واکنش وجود دارد که بر اساس آن برخی‌ها معتقدند به دلیل اینکه هزینه‌های درمان زیاد است و منابع موجود برای آنها محدود، تکالیف دولت را در بخش درمان به حداقل برسانیم و به عبارت دیگر درمان را رها کنیم که این عقیده مورد قبول اکثریت صاحب‌نظران و مطالبه عمومی مردم نیست. درمان جزء تکالیف اصلی دولت‌ها به حساب می‌آید.


وزیر بهداشت اضافه کرد: ‌عده‌ای دیگر معتقدند با توجه به ابلاغ سیاستهای اصل 44 درمان را به بخش خصوصی واگذار کنیم که در این زمینه نظر وزارت بهداشت این است که این موضوع ضرورت پاسخگویی دولت به نیازهای جامعه در بخش سلامت را انکار می‌کند و عدم توجه به این نکته که نیازهای سلامت کشور نباید با نظر اقتصادی صرف دیده شود موجب می‌شود هدفمند بودن بخش درمان در بیمارستانها گم شود.


وی اظهار داشت: در بعضی کشورها بیمارستانها با در نظر گرفتن بخش اقتصادی و با هدف سودآوری شروع به ارائه خدمات بیشتر کردند که همه آنها مورد نیاز نبود و این موضوع باعث شد شاخص‌های سلامت بسیار پایین تر بیاید.


باقری لنکرانی تصریح کرد: راه درست این است که دولت برای سلامت مردم مسئول است اما برای اینکه این حق به طور کامل در اختیار مردم قرار بگیرد باید تمام چرخه سلامت کامل شود و از طرفی ارتباط نزدیکی با نهادهای اجتماعی داشته باشند که بتواند فرد را در طول بیماری و پس از آن مورد حمایت قرار دهد.


وی گفت: برای به نتیجه رساندن این موضوع باید بهره‌وری در بیمارستانها را بیشتر کنیم که این به معنی سودآوری بیشتر نیست بلکه به معنای فراهم آوردن سلامت بیشتر برای مردم است و باید توجه داشت بین در دسترس بودن و استفاده کردن منابع تفاوت وجود دارد و مردم باید بتوانند از تمام منابع استفاده کنند.


وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: چاره کار این است که ما مشکل را به صورت جامع ببینیم و تنها به علائم توجه نکنیم.


وی اضافه کرد: از طرفی عدم تمرکز با بهره‌وری باید ارتباط خوبی داشته باشد و از طرف دیگر باید این عدم تمرکز را با هماهنگی واحدهای مختلف جمع کرد که راه حل آن این است که بیشتر منابع موجود در بخش سلامت دولتی است و این موضوع ابزار مناسبی در اختیار مسئولان قرار می‌دهد که اگر درست و هدفمند استفاده شود هماهنگی بیشتر می‌شود و برای حل عدم تمرکز باید توجه داشت هر چه بیشتر اختیارات واحدهای درمانی را بیشتر کنیم و از طرفی پاسخگویی آنها را نیز افزایش دهیم می‌توانیم به این عدم تمرکز دست یابیم.


باقری لنکرانی اظهار داشت: بر اساس شاخص‌های تعریف شده وزارت بهداشت باید بودجه حوزه سلامت را پرداخت کند اما خود نباید درگیر فرایندهایی که می‌تواند در اختیار بخش خصوصی قرار دهد کند چرا که بعضی واحدهای نظام سلامت مانند اداره هیئت امنایی بیمارستانها واگذاری کامل خدمات با حفظ مالکیت دولت به بخش خصوصی، کمک خیرین برای اداره واحدهای درمانی از نمونه‌‌های درگیر نشدن دولت در اداره کامل واحدها و از طرفی واگذاری ارائه خدمات به دیگر نهادهاست.


وزیر بهداشت خاطرنشان کرد:‌ امروز در موقعیت صفر نیستیم چرا که تجربیات و زمینه‌های خوبی برای رشد شاخص‌های سلامت در کشور وجود دارد و در سیاست‌های ابلاغیه مقام معظم رهبری برای برنامه پنجم توسعه سلامت بسیار مورد توجه قرار گرفته است به طوری که 11 بند از مجموع 100 بند ابلاغیه این برنامه کاملاً مربوط به سلامت و 30 بند به طور غیر مستقیم به حوزه سلامت مربوط می‌شود.


وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در طی 4 سال اخیر روند توسعه شاخص‌های سلامت بیشتر متوجه مناطق محروم بود که به عنوان مثال 13 هزار تخت بیمارستانی فقط در بخش دانشگاهی به مجموع تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شد در حالی که این میزان در 4 سال قبل از دولت نهم 3 هزار تخت بود.


رحمت اله حافظی دبیر این کنگره و معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت بهداشت نیز در ادامه این مراسم گفت: تنظیم و تخصیص عادلانه منابع در سطح کشور، ارتقاء نظامها و سیستم‌های کنترل و ارزیابی عملکرد، تفویض اختیار مدیریتی به بیمارستانها و آماده سازی زیرساخت‌های آن و توانمند سازی مدیران از وظایف حاکمیتی تمام دستگاه‌ها به خصوص وزارت بهداشت است کهاز مهمترین محورهای این کنگره است.


وی افزود: معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در سالهای اخیر ضمن افزایش اعتبارات این بخش سعی در بکارگیری همه پتانسیل‌های کشور در راستای ارتقاء کیفیت مدیریت بیمارستانی داشته است.


حافظی تصریح کرد: تبیین ضرورت و جایگاه مدیریت بیمارستانی به عنوان یک حرفه و علم، ارائه مدل‌ها و الگوها و راهکارهای مدیریتی در تحول بیمارستانهای کشور و ایجاد احساس نیاز در بین مدیران بیمارستانی کشور در راستای تحول در مدیریت مهمترین اهداف برگزاری این کنگره است.


وی گفت: استراتژی و مفاهیم کلان مدیریت بیمارستانی ارزیابی و مدیریت عملکرد مدیریت دانش در بیمارستانها و آینده پژوهی در مدیریت بیمارستانی مهمترین محورهای سخنرانی این کنگره را تشکیل می‌دهد.


سید عباس حسنی، دبیر علمی کنگره نیز اظهار داشت: امروزه مدیریت بیمارستان کارآمد بیانگر توسعه‌یافتگی در ابعاد مختلف اجتماعی،‌اقتصادی فرهنگی و سلامت جامعه است و اگر به چشم انداز بیست ساله کشور نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که بیمارستان‌های کشور نقش مهمی در افزایش سلامت جامعه دارد.


در ادامه این مراسم سهراب پور رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز خاطرنشان کرد: تجربه همکاری دو دانشگاه در برگزاری این کنگره به عنوان نمادی برای گسترش همکاری بیشتر است و استفاده از علم رباتیک در دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها، شیوع فناوری‌های اطلاعاتی و مخابراتی در ارائه خدمات و نگهداری بیماران، توجه به زمینه‌هایی همچون مدیریت کیفی بیمارستان، ایمنی، ‌مالی و ایجاد بسترهای پیاده‌سازی استانداردهای مدیریتی بیمارستانها از مهمترین عرصه‌هایی هستند که همکاری دانشکده‌ها را می‌طلبد.


+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مرداد 1388ساعت 16:4  توسط سید مسعود موسوی  | 

پایش سیستم های اطلاعاتی بیمارستانی کشور آغاز شد

 
پایش سیستم های اطلاعاتی بیمارستانی کشور آغاز شد

پایش و استاندارد سازی سیستم های اطلاعاتی بیمارستانی (HIS) در کشور تحت عنوان طرح سپاس توسط مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران آغاز شد.

 به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در راستای توسعه و استقرار طرح سپاس (سامانه پرونده الکترونیکی سلامت کشور) شرکت های تولید کننده سیستم های اطلاعاتی بیمارستانی می توانند با رعایت استانداردهای تعیین شده، نسبت به تولید نرم افزارهای استاندارد و با کیفیت بالا اقدام کنند.

گفتنی است مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با همکاری سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران متولی تولید و صدور استاندارد های لازم در حوزه سلامت الکترونیکی کشور بوده و برنامه های متنوعی را در این راستا دنبال می کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مرداد 1388ساعت 0:39  توسط سید مسعود موسوی  | 

اتاق عمل بيمارستان خيريه محب در مركزآموزشي درماني شهيد هاشمي نژاد افتتاح گرديد

اتاق عمل بيمارستان خيريه محب در مركزآموزشي درماني شهيد هاشمي نژاد افتتاح گرديد

  اتاق عمل بيمارستان خيريه محب در مركزآموزشي درماني شهيد هاشمي نژاد با حضور وزير بهداشت ،رياست دانشگاه علوم پزشكي ايران و جمعي از هيئت امناي ومسئولين طي مراسمي در تاريخ چهارم مردادماه سالجاري افتتاح گرديد.

  دكتر سيد عباس حسني رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران اظهار داشت: براي نخستين بار در كشور يك بيمارستان با كمك بخش غير دولتي كه خيرين هم شامل آن مي شوند در كمتر از 18 ماه ساخته مي شود .

  وي افزود : بيمارستان محب كه 90 درصد آن آماده شده ، قرار است روز هشتم آبان امسال گشايش يابد كه امروز اتاق عمل آن افتتاح شد.
دكتر حسني گفت : اين بيمارستان 100 تختخوابه با استاندارد روز دنيا با مقاومت بالاي هشت ريشتر زمين لرزه با كمك خيرين ساخته شده كه درا ين راستا بانك تجارت نيز بخش عمده اي از تسهيلات ساخت آن را به صورت وام به تصويب رسانده است .
. دكتر اعتماديان ،رئيس بيمارستان هاشمي نژاد در مراسم افتتاح اتاق عمل هاي بيمارستان محب از تصويب تسهيلات 120 ميليارد ريالي بانك تجارت براي مشاركت در ساخت اين بيمارستان خبرداد وگفت: تاكنون 50 ميليارد ريال اين تسهيلات پرداخت شده است.
وي افزود: براي ساخت بيمارستان محب تا زمان حاضر ، 170 ميليارد ريال سرمايه گذاري شده كه بخشي از آن را خيرين تقبل كرده اند .
دكتر اعتماديان در ادامه اظهار داشت: وي گفت :در زمان حاضر هزينه عمل جراحي قلب با احتساب بيمه هاي پايه به 40 ميليون ريال مي رسد كه اگر دولت موارد ياد شده را به ما ارايه دهد مي توانيم با تعرفه دولتي اما با كيفيت بخش خصوصي اين عمل را با 12 ميليون ريال انجام دهيم .
وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه ساخت بيمارستان ، 10 درصد كار است و 90 درصد آن به شيوه اداره و بهره برداري آن بستگي دارد بيان كرد: : زمان اتمام يك بيمارستان زماني است كه حداقل 10 برابر ارزش ساخت خود، به مردم خدمات ارايه دهد .
گفتني است:عمليات ساخت بيمارستان محب كه قرار است آبان ماه امسال افتتاح شود در مساحتي بالغ بر 12 هزار و 660 متر مربع در 11 طبقه كه چهار طبقه آن پاركينگ محسوب ميشود در حال اتمام است.

همچنين مساحت هر طبقه يك هزار و 150 متر مربع است و تعداد تخت بستري عادي 64 و تعداد تخت بستري ويژه نيز به 29تخت مي رسد.
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم مرداد 1388ساعت 12:18  توسط سید مسعود موسوی  | 

تشكيل وزارت سلامت در دستور كار مجلس است

تشكيل وزارت سلامت در دستور كار مجلس است

 نائب رئيس كميسيون بهداشت مجلس گفت: وزارت بهداشت اختيار و اعتبار لازم را براي تأمين سلامت مردم در اختيار ندارد به همين علت مجلس به دنبال اين است تا در قالب طرح كاهش وزارتخانه‌هاي دولتي، با تجميع اختيارات، وزارت سلامت تأسيس شود تا قدرت پاسخگويي داشته باشد.

حسينعلي شهرياري افزود: متأسفانه مشكلات جدي در بخش بهداشت و درمان كشور داريم كه مهمترين ‌آن مشكلات بيمه‌هاي درماني است. اميدواريم امسال با افزايش قابل توجه سرانه درمان بخشي از اين مشكلات حل شود اما مسئله اساسي اين است كه بايد متولي واحد سلامت مردم تعريف شود، وزير بهداشت در زمان حاضر بايد پاسخگوي سلامت مردم باشد ولي اعتبار در جاي ديگري است و اختيار لازم را براي مديريت اين بخش ندارد

 
وي گفت: نمي‌شود كه تصميم‌گيري در جاهاي گوناگون صورت بگيرد و بعد از وزير بهداشت پاسخگويي بخواهيم، بايد به سمتي برويم كه متولي حوزه سلامت تعيين شود و اختيارات لازم را نيز در اختيار داشته باشد، ما در مجلس به دنبال اين كار هستيم و از مدتي پيش كار كارشناسي در اين زمينه شروع شده است.

 
وي تأكيد كرد: اميدواريم اين كار به صورت طرح يا لايحه به مجلس ارائه شود و با تغييرات ساختاري و تشكيلاتي اين مشكلات حل شود، بالاخره بايد در يك جا تكليف متولي سلامت را مشخص كنيم، بيمه‌ها را بايد سر و سامان بدهيم، نمي‌شود اعتبارات در بيمه‌ها و وزارت رفاه باشد و در شوراي عالي بيمه وزير بهداشت فقط يك رأي داشته باشد بعد از وزير بهداشت انتظار پاسخگويي درباره سلامت مردم داشته باشيم.


نائب رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به اين پرسش فارس كه آيا قرار است بيمه‌ها به وزارت بهداشت برگردند، توضيح داد: هدف اصلي پاسخگو بودن و مشخص شدن متولي واحد حوزه سلامت كشور است، مي‌خواهيم در نهايت يك وزارت سلامت داشته باشيم كه اختيارات لازم را براي مديريت اين بخش داشته باشد.

 
وي گفت: ما در مجلس به دنبال تشكيل وزارت سلامت هستيم و اكنون اين كار در قالب طرح كاهش تعداد وزارتخانه‌ها در دستور كار مجلس است كه اميدواريم اين طرح تصويب شود و وزارت سلامت داشته باشيم تا هم اعتبار داشته باشد و هم پاسخگو باشد.

 
وي ادامه داد: مشكلات جدي حوزه سلامت بيشتر مشكل بيمه‌ها، از طرفي مي‌خواهيم اصل 44 قانون اساسي و خصوصي سازي را اجرا كنيم. از طرف ديگر دفترچه‌هاي درماني به مردم داده‌ايم كه مردم با استفاده از آنها مجبورند بيش از 70 تا 80 درصد هزينه‌هاي درماني را به صورت فرانشيز از جيب خودشان بپردازند.

 
وي گفت: اين برخلاف قانون برنامه توسعه چهارم است كه بر اساس آن بايد سهم مردم از هزينه‌هاي سلامت به زير 30 درصد مي‌رسد، اكنون بيش از 70 درصد هزينه‌هاي درماني به دوش مردم است به همين علت هم در ابلاغيه سياست‌هاي كلي برنامه توسعه پنجم از سوي مقام معظم رهبري دوباره رسيدن به سهم مردم از هزينه‌هاي سلامت به زير 30درصد تكرار شد.

 
وي افزود: مسئله ديگر اين است كه بر اساس قانون برنامه توسعه قرار بود خدمات و سهم روستائيان از اعتبارات بيمه‌هاي سلامت با شهرنشينان برابر شود اما در زمان حاضر سرانه درمان روستائيان حدود 40درصد شهرنشينان است معناي اين است كه عدالت در سلامت هنوز وجود ندارد.

 
وي گفت: مسئله ديگر اين است كه قرار بود بر اساس قانون بيماران خاص از خدمات بيمه‌هاي انفرادي استفاده كنند اما اين قانون هم هنوز اجرا نشده است كه يكي از علل آن تأمين نشدن بودجه و اعتبار آن است.


+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 17:2  توسط سید مسعود موسوی  | 

اجراءپرونده سلامت الکترونیک

اجراءپرونده سلامت الکترونیک

وزير بهداشت: پرونده سلامت الكترونيك در كل كشور اجرا مي شود   

 

خلاصه  :  وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي گفت : اگر زمينه هاي سخت افزاري پرونده سلامت الكترونيك تامين شود مي توان كل كشور را تحت پوشش قرار داد.


دكتر كامران باقري لنكراني در مراسم افتتاح ساختمان جديد مركز طبي كودكان دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: در حال حاضر مذاكراتي با بيمه ها در حال انجام است تا طرح پرونده الكترونيك سلامت با اضافه شدن بحث كارت هوشمند ، جايگزين دفترچه هاي بيمه شود.
وي افزود : تجربه كارت هوشمند در طرح پرونده سلامت الكترونيك در برخي استان هاي كشور آغاز شده است و در صورت موفقيت همه خدمات سلامت را مي توان به صورت الكترونيكي ارائه كرد.
وزير بهداشت گفت: در حال حاضر نخستين مرحله آزمايشي اين طرح در استان مازندران و در شهرستان هاي بابلسر و فريدون كنار با جمعيتي در حدود 40 هزار نفر در حال اجرا است .وي خاطرنشان كرد: مرحله ديگر آزمايشي اين طرح در استان گلستان در حال انجام است كه تاكنون پوشش را به حدود يك ميليون و 300 هزار نفر رسانده ايم و اين پوشش تنها مربوط به مراجعه مردم به مراكز درماني نيست؛ بلكه صدور شناسنامه سلامت براي تك تك افراد پيش بيني شده است.
وزير بهداشت ، نبود اتفاق نظر ميان گروه هاي مختلف در باره تعريف مفهومي پرونده سلامت الكترونيك را از جمله مشكلات اين طرح اعلام كرد و تا كيد كرد : با همكاري هاي بين بخشي حداكثر ظرف مدت سه سال مي توان اين طرح را در كل كشور اجرايي كرد .
باقري لنكراني در باره پيشنهاد وزارت بهداشت در زمينه تعرفه هاي درمان نيز گفت : بيشترين افزايش قيمت در هزينه هاي تخت هاي بيمارستاني صورت گرفته است و نرخ نهايي تعرفه هاي درمان حداكثر تا پايان ماه جاري اعلام خواهد شد.
وزير بهداشت افزود : وزارت بهداشت بر اساس مصوبه مجلس طرح پزشك خانواده در شهرهاي زير 100 هزار نفر را در دستور كار دارد اما اجراي اين طرح در شهرها متفاوت از روستاهاست زيرا در شهرها تلاش مي شود طرح پزشك خانواده با همكاري بخش خصوصي انجام شود.
منبع خبر : سايت سلامت ايران

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 17:1  توسط سید مسعود موسوی  | 

وزير بهداشت : بيمارستان هاشمي نژاد الگويي موفق است

وزير بهداشت : بيمارستان هاشمي نژاد الگويي موفق است
تهران / واحد مرکزي خبر / بهداشت و سلامت 
وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي ، خدمات ارائه شده در بيمارستان هاشمي نژاد را الگويي موفق در بخش بيمارستاني کشور اعلام کرد.
دکتر کامران باقري لنکراني در حاشيه بازديد از بيمارستان خيريه محب در جمع خبرنگاران گفت : بيمارستان هاشمي نژاد در سال هاي اخير مدل همکاري نزديک بين بخش خيريه با بخش دولتي بوده است .
وي افزود :اين بيمارستان رشد خوبي داشته به طوري که کيفيت خدمات ، تنوع خدمت رساني و پوشش خدمات آن بيشتر شده است.
وزير بهداشت تصريح کرد :اين وزارتخانه به مدل موفقي که در اين بيمارستان به کار گرفته شده است و اثر گذاري قابل استناد آن توجه ويژه اي دارد.
دکتر لنکراني گفت : بيمارستان هاشمي نژاد به شكل هيئت امنايي اداره مي شود و الگوي مديريتي موفق آن بايد مورد توجه قرار گيرد.
وزير بهداشت ، به دستور العمل هيئت امنايي شدن بيمارستان ها نيز اشاره كرد و گفت : ما در تدوين اين دستورالعمل از تجربه بيمارستان هاشمي نژاد استفاده كرده ايم ، همين طور كه از قانون بودجه سال 88 ،‌ براي هيئت امنايي كردن برخي از بيمارستان ها استفاده شده است .
بنابراين گزار ش ، بيمارستان خيريه صد تختخوابي محب که وزير بهداشت از مراحل ساخت آن بازديد کرد ،‌ در 11 طبقه و مساحت 14 هزار متر مربع با 4 طبقه پارکينگ در حال تکميل است.
اين بيمارستان زير مجموعه بيمارستان هاشمي نژاد محسوب مي شود
.
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 16:2  توسط سید مسعود موسوی  | 

وزير بهداشت : شيوه اداره بيمارستان ها در آستانه تحول است

تهران / واحد مرکزي خبر / بهداشت و سلامت
وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي گفت: شيوه اداره بيمارستان هاي كشور
در آستانه تحول است.
دكتر كامران باقري لنكراني در مراسم افتتاح بخش هاي جديد بيمارستان فيروزگر گفت : در زمينه مديريت بيمارستان ها به تجربيات خوبي رسيده ايم كه بايد از اين تجربيات براي اصلاح الگوي مديريتي در بيمارستان ها استفاده كنيم.
وي افزود : در 4 سال اخير بسياري از تجهيزات مورد نياز بيمارستان ها مانند تجهيزات آزمايشگاهي و تصوير برداري تامين شده ضمن اينکه 13 هزار تخت جديد نيز به مراكز درماني اضافه شده است.
وزير بهداشت گفت : از 13 هزار تخت جديد بيمارستاني كه در سال هاي اخير افتتاح شده است ، 5 هزار تخت آن احداثي و 8 هزار تخت نيز در فضاي قبلي بيمارستان ها اضافه شده است.
وي افزود: ميزان اشغال تخت از 51 درصد در سال هاي گذشته به 65 درصد رسيده است كه اين امر ناشي از رضايتمندي بيماران از خدمات ارائه شده در بيمارستان هاي دولتي است.
دكتر لنكراني گفت: بيمارستان فيروزگر در سال هاي گذشته از جمله بيمارستان هايي بود كه بيشترين ميزان نارضايتي و شكايت بيماران را داشت اما در حال حاضر بيشترين ميزان رضايتمندي را به خود اختصاص داده است.
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 14:7  توسط سید مسعود موسوی  | 

۱۰ بخش در بیمارستان فيروزگر افتتاح گرديد

                                     ۱۰  بخش در بیمارستان فيروزگر افتتاح گرديد

  10بخش مركز آموزشي درماني فيروزگر روز يكشنبه مورخ 4/5/88 با حضور دكتر باقري لنكراني وزير بهداشت درمان و آموزش پزشكي و هيئت همراه ايشان ، دكتر سيد عباس حسني رئيس دانشگاه علوم پزشكي ايران و جمعي از مسئولين افتتاح گرديد.

  گفتني است اين بخشها شامل بخش خون، غدد ، ICU يك و دو ، درمانگاه آندوسكوپي ، درمانگاه زنان،‌بخش CSR (مركز استريل) مركز تحقيقات گوارش كبدو فاز سه و چهار درمانگاه مي باشد كه باسازي و نوسازي آنها با هزينه اي بالغ بر 25 ميليارد ريال با كمك دولت و بخش غيردولتي از جمله خيرين انجام شده است .

  گفتني است : اين مركز در حال حاضر داراي 350 تخت مي باشد و ضريب اشتغال تختهاي آن بيش از 90 درصد مي باشد

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 12:21  توسط سید مسعود موسوی  | 

احداث نخستین بیمارستان بحران در پایتخت

مدیر عامل شرکت شهر سالم خبر داد:
احداث نخستین بیمارستان بحران در پایتخت// رتبه بندی پیمانکاران بر اساس میزان توجه به بهداشت کارگران
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: مدیرعامل شرکت شهر سالم از احداث نخستین بیمارستان بحران در تهران خبر داد و گفت: این بیمارستان که در منطقه 4 احداث می شود مجهز به همه امکانات ایمنی در مواقع بحران مانند زلزله خواهد بود.
به گزارش روز یکشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، دکتر غفاری صبح امروز در نشست خبری با حضور خبرنگاران گفت: این بیمارستان با عنوان بیمارستان پایتخت در منطقه حکیمیه منطقه 4 احداث می شود و مجوز آن نیز از وزارت بهداشت اخذ شده است.
وی افزود: این بیمارستان در مواقع بحران مانند زلزله مقاوم بوده و به عنوان اولین بیمارستان بحران در کشور احداث می شود که الگویی برای سایر شهرها خواهد بود .
غفاری خاطر نشان کرد: این بیمارستان که مجوز 200 تخت خواب در شرایط عادی را دارد در مواقع بحرانی قابلیت افزایش تختخواب و سایر امکانات بهداشتی را دارد و هم اکنون در فاز مطالعاتی قرار دارد.
وی با بیان این که سرانه بهداشتی درمانی در منطقه حکیمیه به نسبت جمعیت آن پایین است، افزود: بیمارستان پایتخت در شرایط عادی در اختیار کارمندان شهرداری و سایر شهروندان قرار می گیرد.
غفاری با اشاره به اقدامات شرکت شهر سالم در رابطه با سلامت کارگران ، اظهار کرد: این شرکت همه کارگرانی که توسط پیمانکاران معرفی شوند را به طور رایگان چکاپ می کند و واکسیناسیون هپاتیت B نیز در مورد این افراد انجام می شود که در صورت مشاهده این بیماری خانواده فرد بیمار نیز واکسینه خواهند شد.
وی با بیان این که پیمانکاران بر اساس نحوه معرفی کارگران و توجه به بهداشت پرسنل خود رتبه بندی می شوند، افزود: در سه ماه ابتدای امسال از 15 هزار کارگر خدمات شهری و فضای سبز ، 5442 نفر کارگر آموزش دیده اند و حدود 10 هزار نفر در مجموع واکسینه شده اند، ضمن آن که پیمانکاران باید همکاری بیشتری با ما داشته باشند .
مدیر عامل شرکت شهر سالم در پاسخ به سوالی در مورد مشاهده بیماری ایدز در کارگران خدمات شهری، گفت: همه کارگرانی که معرفی می شوند آزمایش خواهند شد و تا کنون این مورد بین کارگران مشاهده نشده است و فقط در سال 84 یک مورد کارگر افغانی این بیماری را داشت.
غفاری در ادامه اظهار کرد: در چند روزی که میزان گرد و غبار در تهران بیش از ازحد مجاز بود، مرکز اورژانش شهر سالم 50 هزار ماسک میان مردم شهر توزیع کرد و چهار مرکز اکسیژن تراپی نیز راه اندازی شد، در صورتی که این وظایف جزو وظایف وزارت بهداشت است و این وزارتخانه در آن چند روز حتی یک تماس با ما نگرفت تا بگوید که ما چه کار کنیم .
وی با بیان آماری از وضعیت کارگران در دنیا، گفت: سه میلیارد نیروی کار در جهان وجود دارد و 160 میلیون مورد بیماری ناشی از کار است که 30 درصد آن بیماری مزمن و 1 درصد منجر به معلولیت شده است.
غفاری افزود: فعالیت دو سوم نیروی کار جهان در شرایط حداقل بهداشت و ایمنی است و 95 درصد کارگران کشورهای در حال توسعه به حداقل خدمات بهداشتی دسترسی دارند.
غفاری از اجرای سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست HSEMS خبر داد و گفت: این سیستم که به شناسایی و مدیریت ریسک ها و خطرات می پردازد، با ارائه ساختار و مدل مناسب به مدیریت طرح ها و سیاست ها می پردازد و علاوه بر ایجاد نظمی خاص در اجرایی کردن برنامه ها به متمرکز ساختن هزینه ها و بهبود وضعیت اقتصادی سازمان کمک می کند
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 1:10  توسط سید مسعود موسوی  | 

نيروهاي تخصصي شركتي در اولويت استخدام رسمي وزارت بهداشت هستند

نيروهاي تخصصي شركتي در اولويت استخدام رسمي وزارت بهداشت هستند

خبرگزاري فارس: وزير بهداشت گفت: خدمات بيمارستاني كشور در آستانه يك جهش بزرگ است و در همين راستا نيروهاي تخصصي شركتي در اولويت استخدام مستقيم وزارت بهداشت قرار دارند.


به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، كامران باقري لنكراني امروز در مراسم افزايش 100 تخت بيمارستاني جديد در بيمارستان فيروزگر، افزود: يكي از مراكز درماني وزارت بهداشت كه در سال 84 بيشترين شكايت و نارضايتي از آن بود، همين بيمارستان فيروزگر بود اما امروز يكي از مراكزي است كه بالاترين ميزان رضايتمندي را در بين مراكز درماني استان تهران دارد.
وي ادامه داد: در شروع كار براي افزايش رضايتمندي در اين بيمارستان 45 ساله همه مي‌گفتند بايد اين بيمارستان تعطيل و يك بيمارستان جديد به جاي آن ساخته شود اما بدون حتي يك مترمربع ساختمان جديد توانستيم رضايتمندي از خدمات اين مراكز را افزايش دهيم و امروز تعداد تختهاي اين بيمارستان از 140تخت در آ‌ن روز به 340 تخت مي‌رسد كه امروز مراسم افتتاح رسمي 100تخت آن است و البته ضريب اشغال تخت آن نيز به 85 درصد افزايش يافته است.
وي گفت: طي فعاليت دولت نهم در مجموع 13هزار تخت بيمارستاني در كشور اضافه شد كه حدود 8 هزار تخت آن با ايجاد ساختمان جديد همراه نبود بلكه افزايش ظرفيت مراكز موجود بود، بيشتر تخت‌هاي جديد نيز تخت‌هاي مراقبت‌هاي ويژه و خدمات فوق تخصصي بودند.
باقري لنكراني اضافه كرد: ضريب اشغال تختهاي بيمارستاني در بخش دولتي در سال 84 حدود 51 درصد بود كه امروز به بيش از 65درصد رسيده است. البته در بسياري از مناطق محروم خود ما مي‌دانستيم كه ساخت يك بيمارستان ممكن است با ضريب اشغال بالايي همراه نباشد اما مجبوريم در مناطق محروم اين مراكز را ايجاد كنيم.
وزير بهداشت گفت: يكي از اقدامات مهمي كه در جهت افزايش رضايتمندي بيماران انجام شد، افزايش رضايتمندي پرسنل بود كه در اين مسير افراد متخصص را كه قبلاً در استخدام شركتي بودند در اولويت استخدام وزارت بهداشت قرار داديم كه اين روند همچنان ادامه دارد و اين با واگذاري مديريت بيمارستانها به بخش خصوصي كاملاً متفاوت است.
وي ادامه داد:‌ اقدام ديگر، هيئت امناي شدن بيمارستانهاي دولتي و افزايش اختيارات اين مراكز است كه امسال نيز مطابق قانون بودجه گسترش مي‌يابد و منابع مالي قابل توجهي نيز براي اين كار اختصاص يافته است.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 0:59  توسط سید مسعود موسوی  | 

سومین کنگره بزرگ مدیریت سلامت آبان ماه برگزار میشود

ود
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: سومین کنگره بزرگ مدیریت سلامت با موضوع "کیفیت در خدمات سلامت" آبان ماه امسال در تهران برگزار می شود.
به گزارش روز چهارشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، کنگره بزرگ مدیریت سلامت به سومین سال برگزاری خود رسید.
در دو کنگره پیشین نزدیک به هزار و 500 نفر از مدیران علاقمند به ارتقای توان مدیریتی خود در بیش از 100 برنامه متنوع علمی از نظرات بیش از 100 نفر از صاحب نظران مدیریت و مدیریت سلامت کشور استفاده کردند.
تلاش سازمان برگزارکننده و صاحب نظران در برنامه های گذشته بر این بود تا علاوه بر ایجاد باور نسبت به اهمیت نقش مدیریت در اداره سازمانهای حوزه سلامت و ارائه خدمات مطلوب، مخاطبان را با مبانی مدیریت نوین آشنا نمایند.
در عصر حاضر ارتقای کیفیت خدمات و محصولات شاید مهم ترین دغدغه مدیران باشد. با توجه به نقش حیاتی کیفیت در خدمات سلامت که در اغلب موارد بی واسطه با سلامت جسم و جان انسانها سروکار دارد این دغدغه در مدیران حوزه سلامت بیشتر خود را نشان می دهد. با درک این وضعیت، کنگره سوم ضمن تمرکز بر موضوع کیفیت تلاش خواهد نمود از زوایای مختلف به این امر مهم بپردازد.

** اهداف کنگره:
کنگره با هدف توسعه فرهنگ و دانش مدیریت و ارتقای سطح توانمندی مدیران؛ مشاوران و سیاست‌گذاران حوزه سلامت کشور تشکیل می‌شود. برای تامین این هدف، اقدامات زیر به اجرا در می‌آید:
• عرضه آخرین دستاوردهای نظری – کاربردی در حوزه مدیریت سلامت و عوامل اثرگذار
• عرضه دستاوردهای مطالعاتی در کشور
• زمینه‌سازی برای تعامل و انتقال تجربیات صاحب نظران، سیاست‌گذاران، مدیران ومشاوران کشور

** مخاطبان کنگره:
با توجه به رویکرد برگزارکنندگان، کنگره برای دو گروه، مدیران حوزه سلامت و مدیران مرتبط با سلامت در حوزه صنعت به شرح زیر قابل استفاده و مفید است:

** حوزه سلامت:
-مدیران سازمان‌ها و مؤسسات سیاست‌گذار در نظام سلامت
-مدیران شرکت‏ها و سازمان‌های بیمه
-پزشکان و متخصصان علوم پزشکی
-مدیران سازمان های حوزه بهزیستی و خدمات بازتوانی
-مدیران و اعضای موسسات، سازمان‌ها، مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های حرفه‌ای و علمی حوزه سلامت
-مدیران سازمان هاو شرکت‌های دارویی، بیوتکنولوژی، غذایی، مواد و تجهیزات پزشکی وهمه صنایع وابسته
-مدیران بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها ، کلینیک‌های تخصصی، آزمایشگاه ها و دیگر مراکز تشخیصی
-مدیران شرکت‌های مشاوره خدمات سلامت
-اعضای هیئت علمی و دانشجویان رشته‌های مرتبط
-دیگر علاقه‌مندان به مقوله مدیریت سلامت در کشور

** حوزه صنعت و خدمات:
-مدیران بخش بهداشت و درمان کارکنان دربانک ها، شهرداری ها ودیگر سازمان‌ها ی خدماتی
-مدیران بخش بهداشت و درمان کارکنان در کارگاه ها و کارخانه های صنایع تولیدی
-متخصصان و کارشناسان پزشکی اجتماعی و طب کار
--دیگر مدیران مرتبط با موضوع سلامت کارکنان

** سازمان کنگره:
مجمع عالی کنگره به‌ترتیب حروف الفبا:
دکترفرید ابوالحسنی، دکتر فریدون ‌آذرهوش، دکتر مهدی الوانی، دکتر مسعود پزشکیان، دکتر شهرام توفیقی، دکترعلی ‌ثقفی، دکترحمیدرضا جمشیدی، استادبیژن‌ خرم، دکترسعید داوودی، دکتراحمد روستا، دکترعلیرضا زالی، دکترشهاب‌الدین صدر، دکترسیدجمال الدین طبیبی، دکترغلامرضا کیانی، دکتر فریبا لطیفی، دکترمینو محرز، دکترسیدعلیرضا مرندی، دکترمصطفی ‌معین، دکترحسین ‌ملک‌افضلی، دکترمحمدرضا واعظ مهدوی، دکترپروانه وثوق، دکتر سیدحسن هاشمی.

** دبیرکنگره: دکتر غلامرضا کیانی

** دبیران محورها به‌ترتیب حروف الفبا:
دکتر شهرام توفیقی، دکتر حمید رضا جمشیدی، دکتر سعید داودی، دکتر احمد روستا، دکتر فرحناز صدوقی دکتر شهرام غفاری، دکتر غلامرضا کیانی، دکتر فریبا لطیفی،

** اعضای کمیته اجرایی به‌ترتیب حروف الفبا:
شاهرخ افلاکی، دکتر پیام طریقی، دکتر غلامرضا کیانی، دکتر فریبا لطیفی

** مدیراجرایی کنگره: شاهرخ افلاکی
** محورهای کنگره
سیاست‌گذاری در نظام سلامت
in the Health System Policy-Making
مدیریت استراتژیک در نظام سلامت
Strategic Managementin the Health System
بازاریابی درنظام سلامت
Marketing in the Health System
مدیریت سرمایه‌های انسانی در نظام سلامت
in the Health System Managing People
مدیریت دانش و اطلاعات در نظام سلامت
Knowledge & Information in the Health System Managing
مدیریت تکنولوژی و عملیات در خدمات سلامت
Health Services
in the & Operation Technology Managing
Health Economics and Managing Money
اقتصاد سلامت و مدیریت مالی
Insurance, Well-being and Public Health
بیمه رفاه و سلامت عمومی

** مراحل ثبت‌نام:
1. واریز شهریه براساس جدول زیر به حساب جاری شماره 7-6799نزد بانک ملت شعبه گلفام به نام "سازمان مدیریت فرا"
2. تکمیل فرم ثبت‌نام
3.ارسال یا فکس فرم ثبت‌نام به‌همراه فیش بانکی به دبیرخانه کنگره
4. دریافت تاییدیه ثبت‌نام از دبیرخانه کنگره

** شهریه
تا اول شهریور
بعد از اول شهریور
170 هزار تومان
200 هزار تومان

** شرایط استفاده از تخفیف:
متقاضیان حضور در کنگره از تخفیف های زیر برخوردار خواهند شد:
1-برای متقاضیان سازمانی، به ازای ثبت‌نام هر 5 نفر یک نفر دیگر به طور رایگان ثبت نام خواهد شد.
2-دانشجویان 50 درصد و اعضای هیئت علمی 30 درصد
3-مشترکان مجله گزیده مدیریت و اعضای کانون فرا 10%
• هر فرد یا سازمان امکان بهره مندی از یک نوع تخفیف‌ را خواهد داشت.
• از ثبت‌نام کنندگان در طی دو روز برگزاری، پذیرایی به‌عمل آمده و بدون پرداخت هرگونه وجه دیگر می‌توانند از برنامه‌هایی که در سالن‌های چند گانه عرضه می‌شود، استفاده نمایند.
** شرایط جایگزینی و انصراف:
انصراف ثبت‌نام‌کنندگان از شرکت در کنگره تا اول آبان 1388 (پایان مهلت ثبت نام) و تنها با دریافت تقاضای کتبی متقاضی، قابل پذیرش است. در این صورت مبلغ پرداخت شده به متقاضی برگشت داده خواهد شد.
تا 15 روز قبل از برگزاری کنگره، برای ثبت‌نام کنندگان امکان جایگزینی وجود دارد. جایگزینی تنها با دریافت درخواست کتبی ثبت‌نام کنندگان صورت می‌پذیرد.

** خدمات نمایشگاهی و حمایت گری
علاقمندان به حمایت از کنگره و حضور در نمایشگاه جانبی می¬توانند جهت دریافت اطلاعات لازم با دبیرخانه کنگره تماس حاصل نمایند
زمان برگزاری: آبان 1388
مکان برگزاری:تهران
آدرس سایت کنگره: www.hmcongress.com
پست الکترونیک: info@hmcongress.com
1
اینم از مجمع عالی اعضای کنگره(به ترتیب حروف الفبا)
+ نوشته شده در  شنبه سوم مرداد 1388ساعت 18:43  توسط سید مسعود موسوی  | 

کارت سلامت جایگزین دفترچه تأمین اجتماعی می‌شود

معاون اداری و مالی سازمان تأمین اجتماعی:
کارت سلامت جایگزین دفترچه تأمین اجتماعی می‌شود
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: معاون اداری و مالی سازمان تأمین اجتماعی گفت: کارت سلامت به‌ جای دفترچه تأمین اجتماعی به بیمه‌شده‌های این سازمان ارائه می‌شود.
به گزارش روز شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل وزارت رفاه و تامین اجتماعی، اسماعیل همدانلو افزود: در حال حاضر این طرح در شهر اراک به صورت آزمایشی در حال اجراست.
وی در ادامه افزود: با اجرای این طرح در کل کشور، مراجعه‌کنندگان می‌توانند به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها مراجعه کرده و از این کارت استفاده کنند.
همدانلو درخصوص پرداخت حقوق بازنشستگان به صورت اینترنتی و نرم‌افزاری گفت: در خصوص این موضوع هر شنبه جلسه‌ا‌ی با حضور معاونان سازمان تأمین اجتماعی برگزار می‌شود.
وی اضافه کرد: در این طرح بازنشستگان فقط می‌توانند در اینترنت فیش حقوقی خود را ملاحظه کنند و امکان واریز پول به حساب دیگر را ندارند./01/125
+ نوشته شده در  شنبه سوم مرداد 1388ساعت 0:7  توسط سید مسعود موسوی  | 

50 بيمارستان دولتي كشور امسال ارتقا كيفي پيدا مي‌كنند

50 بيمارستان دولتي كشور امسال ارتقا كيفي پيدا مي‌كنند

معاون توسعه منابع و مديريت وزارت بهداشت اعلام كرد: حدود 50 بيمارستان دولتي در سراسر كشور امسال با تغيير شيوه مديريت به صورت هيئت امنايي و پوشش خدمات بيمه‌اي تا 6/3 برابر تعرفه دولتي ارتقا پيدا مي‌كنند.

رحمت الله حافظي افزود: بر اساس قانون بودجه امسال بايد در هر استان حداقل يك بيمارستان به شيوه مديريت هيئت امنايي تغيير مديريت پيدا كند و به اين ترتيب اختيارات بيشتري به مديريت اين بيمارستانها براي اداره بيمارستان و هزينه كرد منابع آن داده مي‌شود كه انتظار مي‌رود با سرعت بيشتر در تصميم گيري، شاخص‌هاي كيفي خدمات اين بيمارستانها نيز بهبود پيدا كند و رضايتمندي مردم از اين مراكز افزايش يابد.

 
وي ادامه داد: بر اساس ماده 49 قانون بودجه سال قبل 18 بيمارستان كشور به صورت هيئت امنايي درآمدند كه تجربه موفقي بود و در اكثر اين بيمارستانها شاهد تغييرات اساسي در بيمارستان و ايجاد بخش‌هاي بيمارستاني جديد، اصلاح فيزيكي و افزايش رضايتمندي مردم بوديم.
وي گفت: امسال نيز از مجموع 570 بيمارستان دولتي كشور در هر استان حداقل يك بيمارستان به اين شيوه مديريتي اداره خواهد شد، البته پيش از اين با حذف ذي حساب در دانشگاههاي علوم پزشكي و جانشين شدن مديران مالي تا حدي بروكراسي اداري كم شده بود اما در اين مرحله اختيارات هيئت امناي دانشگاه به هيئت امناي بيمارستان تفويض مي‌شود و بيمارستان استقلال بيشتري پيدا مي‌كند.

حافظي افزود: بر اساس قانون بودجه امسال قرار است، اين بيمارستانهاي منتخب در كشور كه برآورد مي‌شود به 50 بيمارستان برسند، بتوانند 6/3 برابر( معادل 6/3k) تعرفه بيمارستانهاي دولتي دريافت كنند كه قرار است معادل 2k آن را بيمه‌ها پرداخت كنند معادل يك k يا يك برابر تعرفه دولتي را وزارت بهداشت از طريق اعتبار 30 ميليارد توماني كه در اختيار دارد بپردازد و در نهايت بيماران 6/0 تعرفه دولتي را به عنوان فرانشير پرداخت كنند.


وي گفت: در اين صورت درآمد اختصاصي اين بيمارستان‌ها 6/3 برابر مي‌شود، بدون اينكه فرانشير و رقم پرداختي از جيب بيماران افزايش يابد، البته به نظر مي‌رسد كه اعتبار اختصاص يافته براي اين كار در وزارت بهداشت كم باشد اما با افزايش رقم سرانه درمان بر اساس قانون بودجه، اعتبار صندوق بيمه‌ها براي اين كار تأمين شده است.


معاون وزير بهداشت افزود: بر اساس قانون بودجه امسال قرار است سرانه درمان از محل اخذ 7 درصد حقوق كاركنان دولت تأمين شود. به اين ترتيب هر چقدر حقوق كاركنان دولت بيشتر باشد حق بيمه پرداختي نيز به صورت پلكاني بيشتر مي‌شود و قطعاً اعتبار صندوق بيمه‌ها افزايش مي‌يابد بنابراين با افزايش حمايت بيمه‌ها مي‌توان به افزايش درآمد اختصاصي بيمارستانهاي دولتي منتخب و كاهش مشكلات مالي آنها اميدوار بود كه قطعاً نتيجه آن بهبود كيفي خدمات اين مراكز و افزايش رضايتمندي پرسنل و مراجعه كنندگان اين مراكز است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم تیر 1388ساعت 17:5  توسط سید مسعود موسوی  | 

اظهار نظر یکی از مدیران فعلی بیمارستان ها از جایگاه اشتغال این رشته در نظام سلامت

اظهار نظر یکی از مدیران فعلی بیمارستان ها از جایگاه اشتغال این رشته در نظام سلامت


مدير بيمارستان مدائن با انتقاد از پزشك‌محور بودن پست‌هاي مديريتي بيمارستاني: , جايگاه اشتغال رشته مديريت خدمات بهداشتي و درماني نامعلوم است


مدير بيمارستان مدائن گفت: پذيرش دانشجو در رشته مديريت خدمات بهداشتي و درماني متناسب با نياز جامعه نيست.

حجت رحماني در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه علوم پزشکي تهران، با بيان اينكه رشته مديريت خدمات بهداشتي و درماني مورد بي‌توجهي مسئولان قرار گرفته است، گفت: اين رشته به تازگي در وزارت بهداشت تعريف شده ولي اهميتي قابل توجه به اين رشته داده نمي‌شود.

وي افزود: جايگاه اشتغال اين رشته نامعلوم است و رديف استخدامي براي آن در نظر گرفته نشده است، در صورتيکه هر سال بيش از پيش در اين رشته دانشجو پذيرش مي‌شود.

رحماني با انتقاد از پزشك محور بودن پست‌هاي مديريت بيمارستاني عنوان كرد كه متاسفانه برخي مسئولان بدون آزمودن دانش‌آموختگان رشته مديريت خدمات بهداشتي و درماني عمدتا از به کار گرفتن آنها در پست‌هاي مديريتي پرهيز مي‌کنند و استفاده از يک پزشک را براي اين پست ارجح مي‌دانند.

وي افزود: حتي در مقطع کارشناسي در قالب طرح نيروي انساني از دانش‌آموختگان اين رشته استفاده مي شود. به طور کلي تعداد افرادي که در اين رشته پذيرش مي شوند با نياز جامعه تناسب ندارد و اين به بيکاري فارغ‌التحصيلان منجر مي‌شود.

وي با بيان اينكه طبق ارزشيابي وزارت بهداشت، اولويت کسب پست مديريت بيمارستان با دانش آموختگان رشته مديريت خدمات بهداشتي و درماني است، گفت: ولي عملاً در بيمارستانها از پزشکان به جاي فارغ‌التحصيلان مديريت استفاده مي‌شود.

رحماني استفاده از پزشکان در مناصب مديريتي را هدر دادن سرمايه‌ها دانست و گفت: براي يک پزشک هفت سال سرمايه گذاري مي شود تا در امر طبابت فعاليت کند ولي استفاده از آنها در پست مديريت هم به ضرر پزشک و هم دانش‌آموخته رشته مديريت بيمارستان است.

وي با بيان اينکه بسياري از مشکلات و کاستي‌هاي اين رشته ناشي از عدم آموزش صحيح و نبود پيشکسوت در اين رشته است، گفت: رمز موفقيت هر رشته وجود پيشکسوتان است که اين امر در رشته مديريت ديده نمي‌شود به طوريکه برخي از اساتيد از ساير گروه‌ها وارد اين رشته شده‌اند و فقط تحصيلات تکميلي آنها در رشته مديريت خدمات درماني و بهداشتي است، به همين دليل تعصبي براي رشد اين رشته ندارند.

مدير بيمارستان مدائن پيرامون آموزش اين رشته، يادآور شد: برنامه‌هاي آموزشي اين رشته نياز به بازنگري مدون از سوي وزارت بهداشت دارد تا دروسي که مورد نياز است اضافه و دروس زائد حذف شوند.

وي به علمي نبودن آموزش رشته مديريت اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال دانشجو بدون گذراندن يک واحد حسابداري براي کارآموزي به حسابداري بيمارستان فرستاده مي شود که اين امر نياز به توجه مديران ارشد گروه دارد.

وي افزود: دروس اين رشته بيشتر جنبه تئوري دارد تا عملي به طوريکه اين معضل در پايان کارآموزي بروز کرده و دانش‌آموخته در پايان دوره تسلط كافي بر مسائل يک مرکز درماني ندارد.

رحماني به طرح مربي همراه اشاره کرد و گفت: طرح سودمندي که به همت فارغ‌التحصيلان تصويب شد طرح مربي همراه است به طوريکه در راستاي اعزام دانشجويان به مراکز درماني، از دانشجويان ارشد اين رشته به عنوان مربي همراه در معرفي مراکز استفاده مي شود.

وي خاطر نشان کرد: دانشجوي مديريت خدمات بهداشتي و درماني مانند يک دانشجوي پزشکي از آموزش سهم دارد و بايد به همان مقدار وقت براي وي نيز صرف شود. همه رشته‌ها در بيمارستانها معاونت آموزشي دارند، در حاليکه حتي يک اتاق براي دانشجويان مديريت خدمات بهداشتي و درماني در نظر گرفته نشده است.

رحماني در پايان تصريح كرد: اين رشته قابليت‌هاي فراواني دارد ولي در عمل به علت سستي دانشجويان و بعضا بي ‌توجهي مسئولان ناديده گرفته شده است. دانشجويان بايد توانايي‌هاي خود را به مسئولان معرفي کرده و اعتماد آنها را به خود جلب کنند.

لازم به ذکر است، رشته مديريت خدمات بهداشتي و درماني از سال 1378 در مقطع کارشناسي در دانشگاه علوم پزشکي تهران پس از دانشگاه ايران راه‌اندازي شده و بعد از رشته‌هاي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي بالاترين امتياز را دارد. فارغ التحصيلان اين رشته در مقام مديريت بيمارستان و کارشناس مالي و اداري مي توانند مشغول به کار شوند.

البته این نقل قول یه خورده قدیمیه ولی به خاطر اینکه جایگاه رشتمون بیشتر در نظام سلامت فعلی حس بشه نکنه مسوولین قدر این رشته را بیشتر بدونند
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 17:10  توسط سید مسعود موسوی  | 

تشریح دستاوردهای نظام سلامت از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در دیدار با رئیس جمهور صورت گرفت؛
تشریح دستاوردهای نظام سلامت از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه معاونین، مدیران و رؤسای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور و سازمانهای وابسته با دکتر احمدی‌نژاد، رئیس جمهور دیدار کرد.
به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دکتر لنکرانی در این دیدار به تشریح تحولات چشمگیر نظام سلامت و بهبود شاخص‌های بهداشتی طی چهارسال گذشته پرداخت و گفت: در زمینه شاخص‌های سلامت، شاخص مرگ و میر نوزادان که بیش از 12 سال تغییر نکرده بود، از 6/15 به ازای هزار نفر به 9/11 کاهش یافته است.
وی افزود: مرگ و میر مادران باردار نیز از 7/24 به ازای هر 100 هزار بارداری به 22 مورد به ازای هر 100 هزار بارداری کاهش یافته و در تعداد زیادی از دانشگاههای علوم پزشکی این شاخص به صفر رسیده است.
دکتر لنکرانی همچنین به توفیقات حاصل شده درخصوص کنترل بیماریها اشاره کرد و در این خصوص به بیماری بروسلوز اشاره کرد و گفت: این بیماری در اوایل دهه 80 به صورت همه‌گیری شدید بروز پیدا کرده بود به نحوی که در سال 83 تعداد موارد بروز این بیماری بیش از 25700 مورد بود که در حال حاضر این بیماری به کمتر از 18 هزار مورد کاهش یافته است و همچنین تعداد بیماران HIV به نصف کاهش یافته است.
دکتر لنکرانی در ادامه به ساخت بیمارستانها اشاره کرد و گفت: در طی چهارسال گذشته 13 هزار تخت جدید بیمارستانی به مجموع تخت‌های بیمارستانی اضافه شده است که تعداد 3000 از این تخت‌ها، «تخت ویژه» است. همچنین تعداد تخت‌های ICU در شروع دولت 900 تخت بوده که الان تعداد این تخت‌ها به 2000 تخت رسیده است و تعداد تخت‌های CCU دو برابر و تخت‌های مراقبت ویژه نوزادان نیز 5/2 برابر افزایش یافته است.
دکتر لنکرانی یکی دیگر از مهم‌ترین موفقیت‌های وزارت بهداشت را اجرای طرح پزشک خانواده عنوان کرد و گفت: در این زمینه با توجه به تجربه‌ای که در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر داشتیم حدود 23 میلیون نفر تحت پوشش خدمات این طرح قرار گرفتند و در این زمینه شاخص‌های روستایی را بسیار بیشتر از شهرها ارتقا داده‌ایم و امسال می‌توانیم 10 میلیون نفر را نیز در شهرهای زیر 100 هزار نفر وارد این طرح کنیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با توجه به سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه پنجم توسعه گفت: ایشان در 11 بند از 100 بند این سیاستهای ابلاغی بر موضوع سلامت تاکید کرده‌اند.
وی با اشاره به سلامت محوری برنامه پنجم توسعه گفت: امیدواریم با یکپارچگی در سیاستگذاری، منابع و ارزشیابی و نظارت دقیق، بتوانیم خدمات بهتری را به مردم ارائه دهیم.
گفتنی است پیش از سخنان وزیر بهداشت، چند تن از رؤسای دانشگاههای علوم پزشکی طی گزارشهای جداگانه‌ای به تبیین وضعیت بهداشت، درمان، پژوهش و آموزش پرداختند.
بنابراین گزارش دکتر ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به شایعه مجدد جدایی آموزش پزشکی از نظام ارائه خدمات سلامت، به تبیین فواید ادغام آموزش پزشکی در نظام ارائه خدمات در طول 23 سال گذشته پرداخت و در این راستا ارتقای کمی و کیفی خدمات سلامت در بیمارستانهای دولتی، امکانپذیر شدن افزایش تعداد دانشجویان پزشکی، بی‌نیازی از پزشکان و نیروهای خارجی و استفاده از تجارب اساتید در سیاستگذاریها را از جمله فواید ادغام برشمرد.
دکتر صالحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این دیدار با اشاره به محرومیت این استان، به رشد شاخص‌های بهداشتی طی 4 سال گذشته در این استان اشاره کرد و گفت: مرگ و میر نوزادان که طی 20 سال گذشته در کشور تغییری نداشته است 35 درصد و مرگ و میر مادران باردار نیز 50 درصد کاهش یافته است.
وی با بیان این که استان سیستان و بلوچستان کانون اصلی بیماریهایی مانند وبا و مالاریا بوده است، گفت: در همه‌گیری اخیری که بیماری وبا در دنیا داشت هزاران نفر به این بیماری مبتلا شدند به نحوی که در یکی از روستاهای کوچک این استان 13 نفر در سالهای نه چندان دور فوت کردند ولی طی سالهای 86 و 87 علیرغم این که وقوع طوفان گونو را داشتیم، هیچ موردی از بیماری وبا در استان سیستان و بلوچستان مشاهده نشد. همچنین میزان بروز بیماری مالاریا که حدود 20 در هزار در سال بوده است امسال به 3/0 در هزار رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان این تغییرات و رشد شاخص‌های بهداشتی در استان را ناشی از نگاه محرومیت‌زدایی و عدالت محوری دولت نهم عنوان کرد و با توجه به تقویت زیرساختها در تمام مناطق محروم گفت: در طی چهارسال گذشته تقریباً هر هفته یک خانه بهداشت احداث شده و توجه بیشتری به مناطق محروم شده است.
بنابراین گزارش در ادامه این دیدار دکتر لاریجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران به تشریح دستاوردهای آموزشی و پژوهشی و ضرورت تامین بودجه‌های بخش پژوهش در عرصه نظام سلامت پرداخت و گفت: طی سالهای اخیر میزان پذیرش در دوره PhD سه برابر شده پذیرش در دوره و کارشناسی ارشد 150 درصد رشد داشته است همچنین 40 رشته جدید و 70 محل رشته به ظرفیت‌های موجود اضافه شده است.
وی همچنین به تقویت و رشد فن‌آوریهای نانو در کشور اشاره کرد و گفت: رتبه کشور ما در نانو از رتبه 60 در سال 2000 به رتبه 19 در سال 2008 در دنیا رسیده است.
دکترلاریجانی بااشاره به این که در حوزه پژوهش در سه عرصه «حل مشکلات جامعه»، «نقش در توسعه کشور» و «حرکت در مرزهای دانش»، حرکت جدی شده است به نحوی که در سال 86 از تعداد 6800 طرح تحقیقاتی 60 درصد آنها مستقیماً در «سلامت» نقش داشته‌اند. همچنین با تولید داروهای جدید نظیر آیمود، آنژی پارس و همچنین درمان ضایعات نخاعی گام‌های موثری درخصوص توسعه کشور برداشته شده است و تعداد مقالات علمی نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه نگاه ویژه به بودجه‌های پژوهشی و آموزشی را مهم توصیف کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم با توجه ویژه ریاست محترم جمهوری و اختصاص منابع بیشتر از درصد بالاتری از پژوهشها حمایت کنیم.
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 10:13  توسط سید مسعود موسوی  | 

اجراي مديريت حرفه اي در بيمارستان هاي ايران،‌سبب کاهش هزينه ها مي شود

اجراي مديريت حرفه اي در بيمارستان هاي ايران،‌سبب کاهش هزينه ها مي شود
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت:‌اجراي مديريت حرفه اي در سطح بيمارستان هاي کشور،‌ سبب کاهش هزينه ها مي شود.
"وفا غفوريان" روز سه شنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار اجتماعي ايرنا گفت: ‌بيمارستان در قالب يک سازمان،‌هنگامي به درستي اداره مي شود که از حضور مدير حرفه اي با آگاهي از اصول و دانش حرفه اي مديريت، برخوردار باشد.
وي گفت:‌حضور مدير حرفه اي در کليه مراکز درماني کشور ،‌ باعث مي شود تا خدمات پزشکي به نحو مطلوبي به بيماران ارايه شد.
غفاريان اظهارکرد: بهره مند شدن بيمارستان ها از يک مدير حرفه اي زمينه ارتقاء شاخصه هاي سلامت را فراهم کرده و بازده سرمايه گذاري براي سرمايه گذاران نيز افزايش مي يابد.
وي گفت: محتواي اصول مديريت در دروس پزشکي آموزش داده نمي شود و تنها افرادي که رشته مديريت را به نحو علمي مطالعه کرده اند،‌مي توانند از منابع موجود،‌بهترين استفاده را داشته باشند.
وي با بيان اين مطلب که حضور مديران حرفه اي در بيمارستان هاي ايران، پررنگ نيست، افزود:تعدادکمي از بيمارستان ها افراد بهره مند هستند و استانداردهاي بيمارستان هاي فعلي ايران با دنيا نيز مطابقت ندارد.
غفاريان تنها راه اداره موفق و صحيح بيمارستان هاي ايران را استفاده از استراتژيک کاربردي و به روز دنيا عنوان کرد.
نخستين کنگره بين المللي مديريت بيمارستاني،‌ از بيستم تيرماه در مرکز همايش هاي بين المللي رازي تهران با حضور بيش از يک هزار نفر روسا و مديران بيمارستاني داخلي و خارجي آغاز به کار کرد و روزگذشته -22 ماه به کار خود پايان داد.
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 0:27  توسط سید مسعود موسوی  |